SolarWinds-investorer sagsøger for mistanke om risici for cyberangreb

Vrede investorer sagsøger nu ledelen i SolarWinds for at have forsømt at overvåge risici for cyberangreb, selv om virksomheden udemærket kendte til denne.

Artikel top billede

Vrede investorer af software-leverandøren SolarWinds har nu sagsøgt selskabets ledelse.

De påstår, at ledelsen kendte til og alligevel undlod at overvåge cybersikkerhedsrisici for virksomheden forud for, at en sikkerghedshændelse sidste år skabt stort kaos på globalt plan.

Det skriver mediet Reuters.

Retsagen peger på både nuværende og tidligere direktører i virksomheden som tiltalte.

Den store sikkerhedskrise, som i december 2020 ramte SolarWinds handlede om et angreb, der sendte en ondsindet opdatering ud til over 18.000 af virksomhedens kunder, hvor en stor del blev rant af skadelig ransomware.

En talsmand for SolarWinds siger til Reuters, at virksomheden ikke kommenterer verserende retssager, men bemærkede, at man er fokuseret på at "uddybe" kunderelationer og "åbent diskutere vores Secure by Design-initiativer, mens vi søger at sætte standarden for sikker softwareudvikling."

I spidsen for rettsagen står en pensionsfond fra Missouri. Sammen med andre rasende investorer, hævder den at bestyrelsen undlod at implementere procedurer til at overvåge cybersikkerhedsrisici.

Procedurer, der inkluderer at kræve, at rapporter om risici regelmæssigt.

De søger erstatning på vegne af virksomheden og for at reformere virksomhedens politikker om cybersikkerhedstilsyn.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect