SolarWinds-investorer sagsøger for mistanke om risici for cyberangreb

Vrede investorer sagsøger nu ledelen i SolarWinds for at have forsømt at overvåge risici for cyberangreb, selv om virksomheden udemærket kendte til denne.

Artikel top billede

Vrede investorer af software-leverandøren SolarWinds har nu sagsøgt selskabets ledelse.

De påstår, at ledelsen kendte til og alligevel undlod at overvåge cybersikkerhedsrisici for virksomheden forud for, at en sikkerghedshændelse sidste år skabt stort kaos på globalt plan.

Det skriver mediet Reuters.

Retsagen peger på både nuværende og tidligere direktører i virksomheden som tiltalte.

Den store sikkerhedskrise, som i december 2020 ramte SolarWinds handlede om et angreb, der sendte en ondsindet opdatering ud til over 18.000 af virksomhedens kunder, hvor en stor del blev rant af skadelig ransomware.

En talsmand for SolarWinds siger til Reuters, at virksomheden ikke kommenterer verserende retssager, men bemærkede, at man er fokuseret på at "uddybe" kunderelationer og "åbent diskutere vores Secure by Design-initiativer, mens vi søger at sætte standarden for sikker softwareudvikling."

I spidsen for rettsagen står en pensionsfond fra Missouri. Sammen med andre rasende investorer, hævder den at bestyrelsen undlod at implementere procedurer til at overvåge cybersikkerhedsrisici.

Procedurer, der inkluderer at kræve, at rapporter om risici regelmæssigt.

De søger erstatning på vegne af virksomheden og for at reformere virksomhedens politikker om cybersikkerhedstilsyn.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job