SolarWinds-investorer sagsøger for mistanke om risici for cyberangreb

Vrede investorer sagsøger nu ledelen i SolarWinds for at have forsømt at overvåge risici for cyberangreb, selv om virksomheden udemærket kendte til denne.

Artikel top billede

Vrede investorer af software-leverandøren SolarWinds har nu sagsøgt selskabets ledelse.

De påstår, at ledelsen kendte til og alligevel undlod at overvåge cybersikkerhedsrisici for virksomheden forud for, at en sikkerghedshændelse sidste år skabt stort kaos på globalt plan.

Det skriver mediet Reuters.

Retsagen peger på både nuværende og tidligere direktører i virksomheden som tiltalte.

Den store sikkerhedskrise, som i december 2020 ramte SolarWinds handlede om et angreb, der sendte en ondsindet opdatering ud til over 18.000 af virksomhedens kunder, hvor en stor del blev rant af skadelig ransomware.

En talsmand for SolarWinds siger til Reuters, at virksomheden ikke kommenterer verserende retssager, men bemærkede, at man er fokuseret på at "uddybe" kunderelationer og "åbent diskutere vores Secure by Design-initiativer, mens vi søger at sætte standarden for sikker softwareudvikling."

I spidsen for rettsagen står en pensionsfond fra Missouri. Sammen med andre rasende investorer, hævder den at bestyrelsen undlod at implementere procedurer til at overvåge cybersikkerhedsrisici.

Procedurer, der inkluderer at kræve, at rapporter om risici regelmæssigt.

De søger erstatning på vegne af virksomheden og for at reformere virksomhedens politikker om cybersikkerhedstilsyn.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job