SolarWinds-investorer sagsøger for mistanke om risici for cyberangreb

Vrede investorer sagsøger nu ledelen i SolarWinds for at have forsømt at overvåge risici for cyberangreb, selv om virksomheden udemærket kendte til denne.

Artikel top billede

Vrede investorer af software-leverandøren SolarWinds har nu sagsøgt selskabets ledelse.

De påstår, at ledelsen kendte til og alligevel undlod at overvåge cybersikkerhedsrisici for virksomheden forud for, at en sikkerghedshændelse sidste år skabt stort kaos på globalt plan.

Det skriver mediet Reuters.

Retsagen peger på både nuværende og tidligere direktører i virksomheden som tiltalte.

Den store sikkerhedskrise, som i december 2020 ramte SolarWinds handlede om et angreb, der sendte en ondsindet opdatering ud til over 18.000 af virksomhedens kunder, hvor en stor del blev rant af skadelig ransomware.

En talsmand for SolarWinds siger til Reuters, at virksomheden ikke kommenterer verserende retssager, men bemærkede, at man er fokuseret på at "uddybe" kunderelationer og "åbent diskutere vores Secure by Design-initiativer, mens vi søger at sætte standarden for sikker softwareudvikling."

I spidsen for rettsagen står en pensionsfond fra Missouri. Sammen med andre rasende investorer, hævder den at bestyrelsen undlod at implementere procedurer til at overvåge cybersikkerhedsrisici.

Procedurer, der inkluderer at kræve, at rapporter om risici regelmæssigt.

De søger erstatning på vegne af virksomheden og for at reformere virksomhedens politikker om cybersikkerhedstilsyn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse