Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Mangel på data-specialister er et alvorligt faresignal for danske it-projekter: “Vi har 43 procent der siger, at det udgør en barriere for dem”

Interview: En ny undersøgelse viser, at manglen data-specialister er med til at blokere for danske virksomheders digitale ambitioner. "Det er en markant udvikling lige nu," lyder det fra en af folkene bag undersøgelsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i resultaterne i en helt ny dansk undersøgelse om dansk transformation
  • Bliv klogere på en af de mest markante barrierer, der forhindrer danske virksomheder i at transformere deres virksomheder via brug af data
761
4 min
Motivationen for at anvende ny teknologi i de danske virksomheder er stigende, men til gengæld bliver ambitionerne i stadig højere grad bremset af manglende adgang til data-specialister og andre former for højtkvalificerede arbejdskraft.

Det fremgår af en ny undersøgelse med titlen ”Digital transformation handler slet ikke om teknologi” fra Copenhagen Business School (CBS).

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er mine take aways fra Computerworld Cloud Festival 2023: Prisen kommer (nok) til at stige

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre danske leverandører skal levere it-løsninger for op mod en halv milliard kroner til Københavns Universitet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datatilsynet: Østre Landsrets GDPR-dom og million-bøde er et 'super vigtigt skridt" for kommende GDPR-sager

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Erik Damgaards nye firma tjener millioner og stryger ind i Top 100: “Uniconta er mit comeback, og det føles fantastisk at være tilbage”

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Der er brændende sol over Las Vegas, og Oracles CEO har et budskab med til os alle