Voldsom vækst i brugen af kunstig intelligens i den offentlige sektor: Vil fordobles over tre år

Nye teknologier som kunstig intelligens, RPA og big data bliver mere og mere populært i det offentlige. Inden for de næste tre år vil brugen af kunstig intelligens fordobles, viser ny undersøgelse. Derfor er det afgørende med dataetiske overvejelser, lyder det fra Dansk IT.

Artikel top billede

Det offentlige Danmark vil fordoble brugen af kunstig intelligens inden for de næste tre år.

Det konkluderer den nyudgivne rapport, IT i praksis, som er udgivet af Rambøll og Dansk IT for 26. gang.

Kommuner, regioner og statslige myndigheder er i gang med at tage hul på en ny epoke af den offentlige digitalisering, hvor der satses på nye teknologier.

Undersøgelsen peger på, at der i dag er fire ud af 10 myndigheder, der anvender AI. Samtidig fremstår det, at inden for tre år vil nu ud af 10 myndigheder vil benytte sig af det inden for tre år.

En tilsvarende vækst forventes med teknologiområdet big data.

Når det offentlige ønsker at skrue så markant op for AI, så kalder det på dataetiske overvejelser en masse, lyder det fra organisationerne bag undersøgelsen.

”Der er mange spændende perspektiver og potentialer i brugen af AI og big data i den offentlige sektor, men det er afgørende, at politikerne i højere grad kommer på banen og sikrer den politiske, demokratiske styring af udviklingen. Ellers tages teknologierne i brug, uden at der reelt er taget stilling til, hvilken retning vi ønsker at samfundet skal bevæge sig i,” forklarer Rikke Hvilshøj, dirktør i Dansk IT.

Asger Højen Danielsen, Business Manager i Rambøll Management Consulting, peger på, at den offentlige sektor er i gang med en digital transformation, hvor AI og big data er nogle af de helt fundamentale elementer.

”Vi har et fantastisk udgangspunkt for at kunne styrke den offentlige sektor og for at løfte hele serviceniveauet. Det potentiale skal vi udnytte, men det skal ske med udgangspunkt i gennemtænke, langsigtede strategier og en høj grad af transparens," siger han og tilføjer, at derfor er regeringens kommende digitaliseringsstrategi også afgørende for den videre rejse med brugen af AI og big data.

De mest populære teknologier i det offentlige

Rapporten viser, at langt størstedelen af de offentlige instanser allerede benytter sig af cloud, RPA, API'er og cybersikkerhedsovervågning.

Når det kommer til kunstig intelligens, så er det 41 procent af de adspurgte offentlige myndigheder, der allerede er med på vognen. Dette vil mere end fordobles inden for tre år.

Samme billede gør sig gældende ved brugen af IoT, hvor det i dag er 59 procent, men hvor forudsigelsen går på, 90 af alle vil benytte det inden for tre år.

Herunder ser du listen over de mest populære teknologier i den offentlige sektor.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura