Morgen-briefing: Ny supercomputer skal gøre de danske vejrudsigter bedre / DSV skal opføre 20 nye robotlagre / Software-giganter vil samle ansattes aflagte telefoner

Morgen-briefing: Ny supercomputer skal gøre de danske vejrudsigter bedre / DSV skal opføre 20 nye robotlagre / Software-giganter vil samle ansattes aflagte telefoner

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing.

Fredagens nyhedsoverblik er sammensat af Niels de Boissezon.

Ny supercomputer skal gøre de danske vejrudsigter bedre

Hewlett Packard Enterprise skal bygge den internationale vejrorganisations, United Weather Centres, nye supercomputer.

Og med den nye regnekraft, vil det kunne gøre de danske vejrudsigter bedre og give time-for-time vejrudsigter med højere nøjagtighed.

UWC-West, som supercomputeren skal dække, trækker på ressourcer fra Danmark, Island, Irland og Holland.

Den nye supercomputer vil blive opført fra andet kvartal 2022 og vil være operationel i starten af 2023, oplyser HPE.

DSV skal opføre 20 nye robotlagre

Logistik-specialisterne DSV Panalpina vil opføre 20 fuldautomatiske robotlagre fordelt omkring de tre nøgleregioner: Europa, Nordamerika og Asien-Stillehavet.

Det skriver koncernens CIO, Jesper Riis, på Linkedin.

Særligt for de kommende lagre bliver, at de vil placeres tæt på regional logistiske hubs, som vil forbundes som perler på en snor.

”Det betyder, at en virksomhed vil kunne have lager tæt på flere DSV fulfilment-fabrikker på tværs af regioner eller kontinenter, men der samtidig kan være direkte adgang til alle informationer efter behov,” forklarer it-chefen.

Software-giganter vil samle ansattes aflagte telefoner

Visma og Atea vil sammen til at støvsuge medarbejdernes hjemmelager af aflagte elektronik som aflagte mobiltelefoner, computere og printere.

Visma i Danmark regner med alene at kunne skabe en besparelse på i alt 87 tons CO2 ved at få genanvendt den gamle elektronik hos selskabets 1.100 medarbejdere.

“Der er i dag meget fokus på IT-infrastruktur og datacentre og deres CO2-udledning, men undersøgelser viser, at vi globalt genererer mere end 53 millioner tons elektronikaffald hvert eneste år. Det er altså en kæmpe problemstilling, som vi hos Visma nu sætter fokus på at gøre noget ved. Derudover mener vi, at det er vores pligt som virksomhed at hjælpe vores ansatte til at træffe bæredygtige valg,” forklarerer Nicoline Weih, CSR Manager hos Visma e-conomic.

Undersøgelser viser, at den gennemsnitlige danske husstand gemmer på 3-5 stykker elektronik, der er defekt eller samler støv.

Den elektriske Hummer får sig en militær søstermodel

General Motors elektrificerede Hummer, kaldet Hummer EV, får sig en slagsbror af en variant, kaldet ’electric Light Reconnaissance Vehicle’ eller blot eLRV.

Den kommende militariserede elbil vil tage udgangspunkt i den civile Hummer og genbruge og fintune dele som rammen, motorer og den særlige ’Ultium’ batteripakke, som driver køretøjet frem.

El-militærbilen bliver en del af 25 milliard dollar stort marked som GM, militære gren ser som potentielt marked, skriver finansmediet CNBC.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S