IBM med kæmpe kvante-nyhed: Første chip med over 100 qubits lanceret

Med den nye kvante-chip, Eagle, vil kvante-computere begynde at udkonkurrere almindelige computere inden for de næste to år, lyder det fra IBM.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er IBM's nyeste kvante-chip
322
1:45 min
Det er i dag 15. november præcis 50 år siden, at Intel med verdens første kommercielle mikroprocessor, Intel 4004, satte gang i en hæsblæsende computerrevolution.

Nu kan vi meget vel være vinde til endnu et afgørende historisk øjeblik. IBM fortæller nu, at det har lanceret den første kvante-chip med over 100 af de såkaldte qubits.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune