IBM med kæmpe kvante-nyhed: Første chip med over 100 qubits lanceret

Med den nye kvante-chip, Eagle, vil kvante-computere begynde at udkonkurrere almindelige computere inden for de næste to år, lyder det fra IBM.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er IBM's nyeste kvante-chip
322
1:45 min
Det er i dag 15. november præcis 50 år siden, at Intel med verdens første kommercielle mikroprocessor, Intel 4004, satte gang i en hæsblæsende computerrevolution.

Nu kan vi meget vel være vinde til endnu et afgørende historisk øjeblik. IBM fortæller nu, at det har lanceret den første kvante-chip med over 100 af de såkaldte qubits.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura