IBM med kæmpe kvante-nyhed: Første chip med over 100 qubits lanceret

Med den nye kvante-chip, Eagle, vil kvante-computere begynde at udkonkurrere almindelige computere inden for de næste to år, lyder det fra IBM.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er IBM's nyeste kvante-chip
322
1:45 min
Det er i dag 15. november præcis 50 år siden, at Intel med verdens første kommercielle mikroprocessor, Intel 4004, satte gang i en hæsblæsende computerrevolution.

Nu kan vi meget vel være vinde til endnu et afgørende historisk øjeblik. IBM fortæller nu, at det har lanceret den første kvante-chip med over 100 af de såkaldte qubits.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job