Virksomheder mangler evner og ressourcer til at outsource deres it-sikkerhed

En ny store undersøgelse viser, at mange virksomheder slet ikke har evnerne eller ressourcerne til at håndtere it-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek de vigtigste resultater af ny undersøgelse om outsourcing af it-sikkerhed fra Kaspersky
365
2 min
Der er udbredt mangel på evner og ressourcer til at engagere eksterne it-sikkerhedseksperter i forhold til den stigende trussel for it-angreb, virksomheder står over for.

Således vil over halvdelen af europæiske virksomheder gerne ansætte eksterne it-sikkerhedseksperter, men har ikke de nødvendige evner eller ressourcer til at gøre det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg