F-Secure skal hjælpe organisation i kampen mod børneporno på nettet

F-Secure indgår samarbejde med den velgørende organisation Internet Watch Foundation om at bekæmpe børneporno på nettet.

Artikel top billede

Organisationen Internet Watch Foundation, som arbejder for at udrydde billeder og videoer af børn, der bliver seksuelt udnyttet på internettet, ingår nu et samarbejde med cybersikkerhedsvirksomheden F-Secure.

Sammen skal de to enheder drage nytte af hinandens forskellige komeptencer i kampen mod børneporno.

"Onlinetruslen fra pædofile, som gør alt, hvad de kan for at få adgang til og misbruge børn, må vi aldrig undervurdere. Derfor er det så vigtigt at arbejde sammen med virksomheder som F-Secure. De er vigtige allierede i forbindelse med at beskytte børn og gøre internettet til et mere sikkert sted for alle,” lyder det fra Susie Hargreaves OBE, der er CEO for IWF.

Hun fortsætter:

"F-Secure slutter sig til IWF på et afgørende tidspunkt. Sidste år var et rekordår for IWF, hvor vores analytikere fandt og fjernede mere indhold af børn, der bliver seksuelt misbrugt, end nogensinde før."

Internet Watch Foundation, der blev grundlagt i 1996, finder hver uge over 3.000 hjemmesider med kriminelt indhold, der skal fjernes.

F-Secure, der opererer i cybersikkerhedsbranchen, forhindrer, ifølge virksomheden selv, dagligt næsten 300.000 ondsindede hjemmesider i at sprede malware eller på anden vis skade virksomheder og privatpersoner.

“Mange af de sikkerhedsudfordringer, der vedrører os alle, er for store til, at en enkelt organisation kan håndtere dem alene. Ved at samarbejde med andre organisationer er vi i stand til at finde nye løsninger på afgørende problemer, som f.eks. at stoppe spredning af billeder af børn, der bliver seksuelt misbrugt," siger Timo Laaksonen, der er Vice President for forbrugersikkerhed hos F-Secure om det nye samarbejde,

Alle, der støder på billeder, videoer eller lignende indhold, der omhandler seksuelt misbrug af børn, kan hurtigt, anonymt og fortroligt indberette det til IWF her. .

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S