F-Secure skal hjælpe organisation i kampen mod børneporno på nettet

F-Secure indgår samarbejde med den velgørende organisation Internet Watch Foundation om at bekæmpe børneporno på nettet.

Artikel top billede

Organisationen Internet Watch Foundation, som arbejder for at udrydde billeder og videoer af børn, der bliver seksuelt udnyttet på internettet, ingår nu et samarbejde med cybersikkerhedsvirksomheden F-Secure.

Sammen skal de to enheder drage nytte af hinandens forskellige komeptencer i kampen mod børneporno.

"Onlinetruslen fra pædofile, som gør alt, hvad de kan for at få adgang til og misbruge børn, må vi aldrig undervurdere. Derfor er det så vigtigt at arbejde sammen med virksomheder som F-Secure. De er vigtige allierede i forbindelse med at beskytte børn og gøre internettet til et mere sikkert sted for alle,” lyder det fra Susie Hargreaves OBE, der er CEO for IWF.

Hun fortsætter:

"F-Secure slutter sig til IWF på et afgørende tidspunkt. Sidste år var et rekordår for IWF, hvor vores analytikere fandt og fjernede mere indhold af børn, der bliver seksuelt misbrugt, end nogensinde før."

Internet Watch Foundation, der blev grundlagt i 1996, finder hver uge over 3.000 hjemmesider med kriminelt indhold, der skal fjernes.

F-Secure, der opererer i cybersikkerhedsbranchen, forhindrer, ifølge virksomheden selv, dagligt næsten 300.000 ondsindede hjemmesider i at sprede malware eller på anden vis skade virksomheder og privatpersoner.

“Mange af de sikkerhedsudfordringer, der vedrører os alle, er for store til, at en enkelt organisation kan håndtere dem alene. Ved at samarbejde med andre organisationer er vi i stand til at finde nye løsninger på afgørende problemer, som f.eks. at stoppe spredning af billeder af børn, der bliver seksuelt misbrugt," siger Timo Laaksonen, der er Vice President for forbrugersikkerhed hos F-Secure om det nye samarbejde,

Alle, der støder på billeder, videoer eller lignende indhold, der omhandler seksuelt misbrug af børn, kan hurtigt, anonymt og fortroligt indberette det til IWF her. .

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job