Morgen-briefing: Facebook tjener millioner af kroner på kommunalvalg / OnePlus er det hurtigst voksende mobilmærke i Europa / Qualcomm skal levere chips til bilproducent

Facebook tjener millioner af kroner på kommunalvalg. Dansk software-virksomhed skifter direktør. OnePlus er det hurtigst voksende mobilmærke i Europa. Cbrain opjusterer. Qualcomm skal levere chips til bilproducent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til din morgen-briefing valgdagen derpå.

Her fra morgen-pinden servicerer Alexander Haslund der nu med det hurtige overblik over it-nyhederne denne onsdag.

Facebook tjener millioner af kroner på kommunalvalg

Hos amerikanske Facebook har der været nok at glæde sig over frem til den sidste valgklokke lød i går aftes.

For 100 af de kandidater, som har brugt fleste penge på annoncer, har sendt lidt over tre millioner kroner afsted til Facebook.

Det skriver Markedsføring, der via Facebooks Ad Library har set nærmere på de 100 kandidater, der har brug flest penge.

I toppen af listen finder vi tre topkandidater, som er de eneste, der har brugt over 100.000 kroner på Facebook-annoncer inden for de seneste 90 dage.

De er Steen Stavnsbo og Jakob Næsager fra Konservative i henholdsvis Aarhus og Københavns Kommune.

På tredjepladsen finder vi Socialdemokratiets spidskandidat i Københavns Kommune Sophie Hæstorp Andersen.

Dansk software-virksomhed skifter direktør

Det lille danske software-hus Amero får ny direktør i form af Jakob Højland.

De sidste to år har stifter Kasper Smith og medejer Jakob Højland delt rollen som direktør.

Nu overlader Kasper Smith så styrepinden til Amero til sin direktør-kollega, lyder det i en meddelelse til Computerworld.

Amero leverer POS-løsninger, der via hardware og software håndterer salgstransaktioner i forretninger og oplevelser.

I 2011 stiftede Kasper Smith Amero i sin lejlighed i Haderslev, hvor han blev forhandler af FlexPOS-kassesoftware og startede op med 10 kunder.

I dag har Amero 27 medarbejdere og over 1.100 POS-løsninger fordelt på kunder i Danmark, Norge, Færøerne og Grønland.

OnePlus er det hurtigst voksende mobilmærke i Europa

Smartphone- og techvirksomheden OnePlus har præsteret en årlig vækstrate i Europa på 131 procent, der gør OnePlus til det hurtigst voksende mobilmærke på kontinentet.

Det viser tal fra Counterpoint Research Market Pulse for 3. kvartal af 2021, skriver OnePlus i en meddelelse til Computerworld.

Især har væksten i Nordeuropa braget frem med en årlig stigning på over 200 procent i lande som Danmark, Sverige, Norge og Finland

OnePlus står i dag bag en række smartphone-modeller i premium- og midtersegmentet, senest den nye tilføjelse til porteføljen OnePlus 9-serien.

Cbrain opjusterer

Det danske it-selskab Cbrain hæver forventningerne til vækst med en smule.

Cbrain forventer nu en omsætningsvækst på 23-25 procent mod tidligere 21-25 procent.

Det sker efter, at det interne regnskab for oktober viser en fortsat god ordreindgang i fjerde kvartal, samtidig med at der generelt rapporteres god fremdrift i forbindelse med projektleverancer.

Det er på den baggrund, at forventningerne nu justeres, lyder det i en børsmeddelelse fra selskabet.

Qualcomm skal levere chips til bilproducent

Chip-giganten Qualcomm har netop meldt ud, at den tyske bilproducent BMW agter at bruge Qualcomms chips i BMW's næste generation af førerassistance og selvkørende systemer.

Det skriver Reuters.

Qualcomm, der er verdens største leverandør af chips til mobiltelefoner, har i de seneste år forsøgt at diversificere sin forretning, og i dag sælger Qualcomm mere end en tredjedel af sin chips til andre kilder end mobilbranchen.

Chip-giganten fortalte til et investormøde også, hvordan selskabet arbejder med firmaer som Facebooks og Meta på virtual reality-hardware og med Microsoft på bærbare Windows-computere.

Qualcomms direktør Cristiano Amon mener, at Qualcomm kigger ind i et marked for firmaets teknologier, som nu er på 700 milliarder dollars, svarende til 4,6 billioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S