Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Sydbank har efter flere måneder hyret ny CISO: Her er bankens nye it-sikkerhedschef

Sydbank har efter fire måneder fundet sin nye CISO, som skal efterfølge Per Silberg Hansen, der forlod banken i september 2021 for at forfølge en drøm som rådgiver. Den nye CISO i Sydbank kan skrive både PwC, Atea og Energinet på CV'et.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvem Sydbanks nye CISO er.
298
1:30 min
Efter fire måneder har Sydbank endelig fået afsat CISO-posten efter Per Silberg Hansens afgang forrige år.

Silberg Hansen, som meldte sin afgang i august, fortalte dengang at opsigelsen blev lagt på baggrund af en drøm om at støde til rådgiverrækkerne på sit område.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for