Sløje tal: Kun en ud af 500 maskiner kører med det nye Windows 11

Windows har slet ikke fået fodfæste i virksomheder eller organisationer, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsofts helt store software-satsning, Windows 11, hænger gevaldigt i bremsen, når det gælder udbredelse i virksomheder og organisationer.

Det fremgår at en ny opgørelse, som it-administrationsværktøjet Lansweeper har udarbejdet. Det skriver netmediet The Register.

Ud af de godt 10 millioner pc’er som selskabets software administrerer, er det kun lidt over en ud af 500 maskiner, som er blevet opgraderet til Windows 11.

Det svarer til blot 0,21 procent af systemerne med Lansweeper ombord.

Værktøjets natur gør, at det fortrinvis anvendes i organisationer og virksomheder. Hos den bredere forbruger synes Windows 11 at være mere udbredt.

Her viser tal fra annonce-netværket AdDuplex, at omkring fem procent af de omkring 60.000 maskiner i selskabets netværk kørte med Windows 11 ved udgangen af oktober måned.

Langt, langt efter

De sløje tal står i kontrast til, at hele 3,6 procent af Lansweeper-systemerne fortsat kører med forhistoriske Windows XP, som officielt blev lagt i graven af Microsoft i foråret 2014.

Selv udskældte Windows Vista fra 2006 nyder af en bredere udbredelse end Windows 11 gør godt halvanden måned efter styresystemets debut.

Med til Lansweeper undersøgelsen hører, at selskabet sidste måned fastslog, at næsten halvdelen af Windows-maskinparken slet ikke er i stand til at køre Windows 11, på grund af det nye styresystems skærpede hardware-krav.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S