Sløje tal: Kun en ud af 500 maskiner kører med det nye Windows 11

Windows har slet ikke fået fodfæste i virksomheder eller organisationer, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsofts helt store software-satsning, Windows 11, hænger gevaldigt i bremsen, når det gælder udbredelse i virksomheder og organisationer.

Det fremgår at en ny opgørelse, som it-administrationsværktøjet Lansweeper har udarbejdet. Det skriver netmediet The Register.

Ud af de godt 10 millioner pc’er som selskabets software administrerer, er det kun lidt over en ud af 500 maskiner, som er blevet opgraderet til Windows 11.

Det svarer til blot 0,21 procent af systemerne med Lansweeper ombord.

Værktøjets natur gør, at det fortrinvis anvendes i organisationer og virksomheder. Hos den bredere forbruger synes Windows 11 at være mere udbredt.

Her viser tal fra annonce-netværket AdDuplex, at omkring fem procent af de omkring 60.000 maskiner i selskabets netværk kørte med Windows 11 ved udgangen af oktober måned.

Langt, langt efter

De sløje tal står i kontrast til, at hele 3,6 procent af Lansweeper-systemerne fortsat kører med forhistoriske Windows XP, som officielt blev lagt i graven af Microsoft i foråret 2014.

Selv udskældte Windows Vista fra 2006 nyder af en bredere udbredelse end Windows 11 gør godt halvanden måned efter styresystemets debut.

Med til Lansweeper undersøgelsen hører, at selskabet sidste måned fastslog, at næsten halvdelen af Windows-maskinparken slet ikke er i stand til at køre Windows 11, på grund af det nye styresystems skærpede hardware-krav.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network