Sløje tal: Kun en ud af 500 maskiner kører med det nye Windows 11

Windows har slet ikke fået fodfæste i virksomheder eller organisationer, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsofts helt store software-satsning, Windows 11, hænger gevaldigt i bremsen, når det gælder udbredelse i virksomheder og organisationer.

Det fremgår at en ny opgørelse, som it-administrationsværktøjet Lansweeper har udarbejdet. Det skriver netmediet The Register.

Ud af de godt 10 millioner pc’er som selskabets software administrerer, er det kun lidt over en ud af 500 maskiner, som er blevet opgraderet til Windows 11.

Det svarer til blot 0,21 procent af systemerne med Lansweeper ombord.

Værktøjets natur gør, at det fortrinvis anvendes i organisationer og virksomheder. Hos den bredere forbruger synes Windows 11 at være mere udbredt.

Her viser tal fra annonce-netværket AdDuplex, at omkring fem procent af de omkring 60.000 maskiner i selskabets netværk kørte med Windows 11 ved udgangen af oktober måned.

Langt, langt efter

De sløje tal står i kontrast til, at hele 3,6 procent af Lansweeper-systemerne fortsat kører med forhistoriske Windows XP, som officielt blev lagt i graven af Microsoft i foråret 2014.

Selv udskældte Windows Vista fra 2006 nyder af en bredere udbredelse end Windows 11 gør godt halvanden måned efter styresystemets debut.

Med til Lansweeper undersøgelsen hører, at selskabet sidste måned fastslog, at næsten halvdelen af Windows-maskinparken slet ikke er i stand til at køre Windows 11, på grund af det nye styresystems skærpede hardware-krav.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec