Sløje tal: Kun en ud af 500 maskiner kører med det nye Windows 11

Windows har slet ikke fået fodfæste i virksomheder eller organisationer, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsofts helt store software-satsning, Windows 11, hænger gevaldigt i bremsen, når det gælder udbredelse i virksomheder og organisationer.

Det fremgår at en ny opgørelse, som it-administrationsværktøjet Lansweeper har udarbejdet. Det skriver netmediet The Register.

Ud af de godt 10 millioner pc’er som selskabets software administrerer, er det kun lidt over en ud af 500 maskiner, som er blevet opgraderet til Windows 11.

Det svarer til blot 0,21 procent af systemerne med Lansweeper ombord.

Værktøjets natur gør, at det fortrinvis anvendes i organisationer og virksomheder. Hos den bredere forbruger synes Windows 11 at være mere udbredt.

Her viser tal fra annonce-netværket AdDuplex, at omkring fem procent af de omkring 60.000 maskiner i selskabets netværk kørte med Windows 11 ved udgangen af oktober måned.

Langt, langt efter

De sløje tal står i kontrast til, at hele 3,6 procent af Lansweeper-systemerne fortsat kører med forhistoriske Windows XP, som officielt blev lagt i graven af Microsoft i foråret 2014.

Selv udskældte Windows Vista fra 2006 nyder af en bredere udbredelse end Windows 11 gør godt halvanden måned efter styresystemets debut.

Med til Lansweeper undersøgelsen hører, at selskabet sidste måned fastslog, at næsten halvdelen af Windows-maskinparken slet ikke er i stand til at køre Windows 11, på grund af det nye styresystems skærpede hardware-krav.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job