Derfor rykker CIO'erne aldrig ind i topledelsen (og det er også helt okay)

ComputerViews: Mangel på CIO'er i topledelsen og bestyrelseslokalerne har længe været et problem i it-verdenen. Der er flere grunde til, at det formentlig aldrig kommer til at ske, og det er ikke nødvendigvis dårligt nyt for it-Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor manglen på CIO'er i topledelsen ikke udgør et problem for danske virksomheder
811
4:15 min
ComputerViews: I årevis har mange efterspurgt, at flere CIO’er bør få plads i de øverste ledelseslag og en stol i bestyrelseslokaltet sammen med de øvrige forretningsområder.

Men trods de logiske argumenter om, at digitalisering og it er blevet en kerneopgave for alle virksomheder uden undtagelse, og den vedholdende argumentation, lader udviklingen i den grad vente på sig.

Senest er argumentet blevet fremført af den danske toprådgiver hos Gartner, Claus Hagen Nielsen, her i Computerworld.

"To ud af tre bestyrelsesmedlemmer siger, at det er en topprioritet at øge og investere i digitaliseringen. Det har de sammen med CEO’erne sagt i et stykke tid, men hvorfor er CIO’erne så hverken en del af topledelsen eller bestyrelserne?" undrede han sig i Computerworld tidligere på måneden.

[articlelink id="258608" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Både Claus Hagen Nielsen og resten af det danske it-miljø kommer nok til at vente en del år endnu.

Der er endda ligefrem grund til at tro, at udviklingen aldrig kommer til at ske.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S