Derfor rykker CIO'erne aldrig ind i topledelsen (og det er også helt okay)

ComputerViews: Mangel på CIO'er i topledelsen og bestyrelseslokalerne har længe været et problem i it-verdenen. Der er flere grunde til, at det formentlig aldrig kommer til at ske, og det er ikke nødvendigvis dårligt nyt for it-Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor manglen på CIO'er i topledelsen ikke udgør et problem for danske virksomheder
811
4:15 min
ComputerViews: I årevis har mange efterspurgt, at flere CIO’er bør få plads i de øverste ledelseslag og en stol i bestyrelseslokaltet sammen med de øvrige forretningsområder.

Men trods de logiske argumenter om, at digitalisering og it er blevet en kerneopgave for alle virksomheder uden undtagelse, og den vedholdende argumentation, lader udviklingen i den grad vente på sig.

Senest er argumentet blevet fremført af den danske toprådgiver hos Gartner, Claus Hagen Nielsen, her i Computerworld.

"To ud af tre bestyrelsesmedlemmer siger, at det er en topprioritet at øge og investere i digitaliseringen. Det har de sammen med CEO’erne sagt i et stykke tid, men hvorfor er CIO’erne så hverken en del af topledelsen eller bestyrelserne?" undrede han sig i Computerworld tidligere på måneden.

[articlelink id="258608" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Både Claus Hagen Nielsen og resten af det danske it-miljø kommer nok til at vente en del år endnu.

Der er endda ligefrem grund til at tro, at udviklingen aldrig kommer til at ske.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S