Derfor rykker CIO'erne aldrig ind i topledelsen (og det er også helt okay)

ComputerViews: Mangel på CIO'er i topledelsen og bestyrelseslokalerne har længe været et problem i it-verdenen. Der er flere grunde til, at det formentlig aldrig kommer til at ske, og det er ikke nødvendigvis dårligt nyt for it-Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor manglen på CIO'er i topledelsen ikke udgør et problem for danske virksomheder
811
4:15 min
ComputerViews: I årevis har mange efterspurgt, at flere CIO’er bør få plads i de øverste ledelseslag og en stol i bestyrelseslokaltet sammen med de øvrige forretningsområder.

Men trods de logiske argumenter om, at digitalisering og it er blevet en kerneopgave for alle virksomheder uden undtagelse, og den vedholdende argumentation, lader udviklingen i den grad vente på sig.

Senest er argumentet blevet fremført af den danske toprådgiver hos Gartner, Claus Hagen Nielsen, her i Computerworld.

"To ud af tre bestyrelsesmedlemmer siger, at det er en topprioritet at øge og investere i digitaliseringen. Det har de sammen med CEO’erne sagt i et stykke tid, men hvorfor er CIO’erne så hverken en del af topledelsen eller bestyrelserne?" undrede han sig i Computerworld tidligere på måneden.

[articlelink id="258608" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Både Claus Hagen Nielsen og resten af det danske it-miljø kommer nok til at vente en del år endnu.

Der er endda ligefrem grund til at tro, at udviklingen aldrig kommer til at ske.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse