Derfor rykker CIO'erne aldrig ind i topledelsen (og det er også helt okay)

ComputerViews: Mangel på CIO'er i topledelsen og bestyrelseslokalerne har længe været et problem i it-verdenen. Der er flere grunde til, at det formentlig aldrig kommer til at ske, og det er ikke nødvendigvis dårligt nyt for it-Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor manglen på CIO'er i topledelsen ikke udgør et problem for danske virksomheder
811
4:15 min
ComputerViews: I årevis har mange efterspurgt, at flere CIO’er bør få plads i de øverste ledelseslag og en stol i bestyrelseslokaltet sammen med de øvrige forretningsområder.

Men trods de logiske argumenter om, at digitalisering og it er blevet en kerneopgave for alle virksomheder uden undtagelse, og den vedholdende argumentation, lader udviklingen i den grad vente på sig.

Senest er argumentet blevet fremført af den danske toprådgiver hos Gartner, Claus Hagen Nielsen, her i Computerworld.

"To ud af tre bestyrelsesmedlemmer siger, at det er en topprioritet at øge og investere i digitaliseringen. Det har de sammen med CEO’erne sagt i et stykke tid, men hvorfor er CIO’erne så hverken en del af topledelsen eller bestyrelserne?" undrede han sig i Computerworld tidligere på måneden.

[articlelink id="258608" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Både Claus Hagen Nielsen og resten af det danske it-miljø kommer nok til at vente en del år endnu.

Der er endda ligefrem grund til at tro, at udviklingen aldrig kommer til at ske.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS