Derfor rykker CIO'erne aldrig ind i topledelsen (og det er også helt okay)

ComputerViews: Mangel på CIO'er i topledelsen og bestyrelseslokalerne har længe været et problem i it-verdenen. Der er flere grunde til, at det formentlig aldrig kommer til at ske, og det er ikke nødvendigvis dårligt nyt for it-Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor manglen på CIO'er i topledelsen ikke udgør et problem for danske virksomheder
811
4:15 min
ComputerViews: I årevis har mange efterspurgt, at flere CIO’er bør få plads i de øverste ledelseslag og en stol i bestyrelseslokaltet sammen med de øvrige forretningsområder.

Men trods de logiske argumenter om, at digitalisering og it er blevet en kerneopgave for alle virksomheder uden undtagelse, og den vedholdende argumentation, lader udviklingen i den grad vente på sig.

Senest er argumentet blevet fremført af den danske toprådgiver hos Gartner, Claus Hagen Nielsen, her i Computerworld.

"To ud af tre bestyrelsesmedlemmer siger, at det er en topprioritet at øge og investere i digitaliseringen. Det har de sammen med CEO’erne sagt i et stykke tid, men hvorfor er CIO’erne så hverken en del af topledelsen eller bestyrelserne?" undrede han sig i Computerworld tidligere på måneden.

[articlelink id="258608" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Både Claus Hagen Nielsen og resten af det danske it-miljø kommer nok til at vente en del år endnu.

Der er endda ligefrem grund til at tro, at udviklingen aldrig kommer til at ske.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse