Regeringen vil indføre nye logningsregler - men der er ikke flertal for reglerne

Hverken regeringens støttepartier eller oppositionen er klar til at stemme for de nye logningsregler i den nuværende form.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Det ser ikke ud til, at der kan samles flertal om regeringens nye logningsregler i den nuværende form.

Det skriver det danske it-medie ITWatch således efter, at regeringens forslag blev førstebehandlet i folketinget onsdag.

Det nye forslag indebærer blandt andet, at målrettet logning skal kunne bredes ud på et større geografisk område og anvendes ved forbrydelser med en stramramme på mere end tre år.

Men hverken blandt regeringens støttepartier eller oppositionen ser der ud til at kunne samle et flertal

"Det bliver ikke til mange indskrænkninger her, og jeg kan da godt frygte, at vi igen vil tabe en retssag om det her. At vi alle skal overvåges og mistænkeliggøres er uacceptabelt," sagde Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) ifølge ITWatch i forbindelse med førstebehandlingen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura