Regeringen vil indføre nye logningsregler - men der er ikke flertal for reglerne

Hverken regeringens støttepartier eller oppositionen er klar til at stemme for de nye logningsregler i den nuværende form.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Det ser ikke ud til, at der kan samles flertal om regeringens nye logningsregler i den nuværende form.

Det skriver det danske it-medie ITWatch således efter, at regeringens forslag blev førstebehandlet i folketinget onsdag.

Det nye forslag indebærer blandt andet, at målrettet logning skal kunne bredes ud på et større geografisk område og anvendes ved forbrydelser med en stramramme på mere end tre år.

Men hverken blandt regeringens støttepartier eller oppositionen ser der ud til at kunne samle et flertal

"Det bliver ikke til mange indskrænkninger her, og jeg kan da godt frygte, at vi igen vil tabe en retssag om det her. At vi alle skal overvåges og mistænkeliggøres er uacceptabelt," sagde Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) ifølge ITWatch i forbindelse med førstebehandlingen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS