Voldsom kritik af ejendomsvurderingssystemet preller af på Udviklings- og Forenklingsstyrelsen: Det kommer ikke bag på os

Statsrevisorerne har givet den mest alvorlige kritikpåtale af styringen og økonomien i det skandaleombruste it-system til ejendomsvurderinger. Men det kommer ikke bag på Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der pointerer, at der slet ikke er samme problemer i dag.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Udviklings- og Forenklingsstyrelsens reaktion på den harske kritik fra Statsrevisionen
427
2:15 min
I en ny beretning kommer Statsrevisionen endnu en gang med sønderlemmende kritik af udviklingen af ejendomsvurderingssystemet.

Statsrevisorerne må nemlig på ny konstatere, at der i det kaotiske forløb simpelthen ikke har været tilstrækkeligt styr på projektets økonomi, fremdrift, tidsplan og risici.

Det selvom netop de kritikpunkter flere gange er blevet råbt op om, uden at det tilsyneladende har haft en effekt i projektet.

Kritikken tager Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der har stået bag udviklingen af it-systemet, til efterretning.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse