Voldsom kritik af ejendomsvurderingssystemet preller af på Udviklings- og Forenklingsstyrelsen: Det kommer ikke bag på os

Statsrevisorerne har givet den mest alvorlige kritikpåtale af styringen og økonomien i det skandaleombruste it-system til ejendomsvurderinger. Men det kommer ikke bag på Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der pointerer, at der slet ikke er samme problemer i dag.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Udviklings- og Forenklingsstyrelsens reaktion på den harske kritik fra Statsrevisionen
427
2:15 min
I en ny beretning kommer Statsrevisionen endnu en gang med sønderlemmende kritik af udviklingen af ejendomsvurderingssystemet.

Statsrevisorerne må nemlig på ny konstatere, at der i det kaotiske forløb simpelthen ikke har været tilstrækkeligt styr på projektets økonomi, fremdrift, tidsplan og risici.

Det selvom netop de kritikpunkter flere gange er blevet råbt op om, uden at det tilsyneladende har haft en effekt i projektet.

Kritikken tager Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der har stået bag udviklingen af it-systemet, til efterretning.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS