It-branchens svar på en chartertur med alt betalt sender det danske Microsoft-hus JDM ud på voldsomt vækstridt

Computerworld It-komet 2021: Danske JDM med base på tværs af Fyn, Jylland og Sjælland begynder for alvor at se frugterne af omstilling til en abonnementsbaseret forretning. I de seneste fire år har JDM hævet driften med over 300 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med årest It-kometvinder i kategorien outsorucing og hosting
  • Indsigt i JDM's overgang fra traditionel hosting-virksomhed til fokus på cloud og service
  • Tjek de vilde væksttal hos JDM
  • Se hvilken udfordring der er den største for JDM's fremtidige vækst
1.357
7 min
Microsoft-huset JDM er dette års vinder af Computerworlds undersøgelse It-komet 2021 i kategorien outsourcing og hosting.

Det sker på baggrund af fireårig vækst på driften på 323 procent, der er gået fra små 2,4 millioner kroner til nu at have rundet de 10 millioner kroner.

Den vilde vækst giver JDM en 14. plads blandt alle årets 442 it-selskabet, der indgår i undersøgelsen om vedvarende vækst set over de seneste fire år.

Resultatet fortæller en historie om en dansk oprindelig hosting-leverandør, der er kommet på den anden side af en enorm omstilling, hvor næsten alt nu drejer sig om at levere Microsoft-baserede ydelser som service.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job