It-branchens svar på en chartertur med alt betalt sender det danske Microsoft-hus JDM ud på voldsomt vækstridt

Computerworld It-komet 2021: Danske JDM med base på tværs af Fyn, Jylland og Sjælland begynder for alvor at se frugterne af omstilling til en abonnementsbaseret forretning. I de seneste fire år har JDM hævet driften med over 300 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med årest It-kometvinder i kategorien outsorucing og hosting
  • Indsigt i JDM's overgang fra traditionel hosting-virksomhed til fokus på cloud og service
  • Tjek de vilde væksttal hos JDM
  • Se hvilken udfordring der er den største for JDM's fremtidige vækst
1.357
7 min
Microsoft-huset JDM er dette års vinder af Computerworlds undersøgelse It-komet 2021 i kategorien outsourcing og hosting.

Det sker på baggrund af fireårig vækst på driften på 323 procent, der er gået fra små 2,4 millioner kroner til nu at have rundet de 10 millioner kroner.

Den vilde vækst giver JDM en 14. plads blandt alle årets 442 it-selskabet, der indgår i undersøgelsen om vedvarende vækst set over de seneste fire år.

Resultatet fortæller en historie om en dansk oprindelig hosting-leverandør, der er kommet på den anden side af en enorm omstilling, hvor næsten alt nu drejer sig om at levere Microsoft-baserede ydelser som service.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S