It-branchens svar på en chartertur med alt betalt sender det danske Microsoft-hus JDM ud på voldsomt vækstridt

Computerworld It-komet 2021: Danske JDM med base på tværs af Fyn, Jylland og Sjælland begynder for alvor at se frugterne af omstilling til en abonnementsbaseret forretning. I de seneste fire år har JDM hævet driften med over 300 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med årest It-kometvinder i kategorien outsorucing og hosting
  • Indsigt i JDM's overgang fra traditionel hosting-virksomhed til fokus på cloud og service
  • Tjek de vilde væksttal hos JDM
  • Se hvilken udfordring der er den største for JDM's fremtidige vækst
1.357
7 min
Microsoft-huset JDM er dette års vinder af Computerworlds undersøgelse It-komet 2021 i kategorien outsourcing og hosting.

Det sker på baggrund af fireårig vækst på driften på 323 procent, der er gået fra små 2,4 millioner kroner til nu at have rundet de 10 millioner kroner.

Den vilde vækst giver JDM en 14. plads blandt alle årets 442 it-selskabet, der indgår i undersøgelsen om vedvarende vækst set over de seneste fire år.

Resultatet fortæller en historie om en dansk oprindelig hosting-leverandør, der er kommet på den anden side af en enorm omstilling, hvor næsten alt nu drejer sig om at levere Microsoft-baserede ydelser som service.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS