Mens smartphone-salget dykker: Apple tordner frem

Apple vinder store markedsandele i et hårdt prøvet smartphone-marked

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Den globale smartphone-handel døjer med at finde chips og komponenter nok til at møde efterspørgslen – og det nyder Apple godt af.

Det fremgår af analysehusets Gartners nyeste opgørelse over smartphone-marked, hvor salget er faldet med 6,8 procent over et år frem til tredje kvartal 2021.

Det skriver netmediet ZDnet.

Bag afmatningen er dog ikke en svigtende efterspørgsel vurderer Gartner. Faldet skal i stedet ses som et udtryk for mangel på komponenter i handlen, lyder forklaringen fra analyseinstituttet.

Apple genindtager andenplads

Selve stillingen er uændret i toppen, hvor det fortsat er Samsung der kan kalde sig for klodens førende smartphone-producent om end markedsandelen er svundet fra 22,1 til 20,2 procent.

Der er dog forskydninger i podiets andet og tredjeplads, hvor Apple genindtager andenpladsen fra kinesiske Xiaomi, ved at vinde 14,1 procent af den globale smartphone-kage, mod 11 procent i samme periode sidste år.

For Xiaomi er der dog fremgang fra 12,1 procent til 13 procent i samme tidsrum, hvor selskabet særligt er gået frem i de europæiske og mellemøstlige markeder.

Den globale fjerde og femteplads går til to øvrige kinesiske selskaber, henholdsvis Vivo og OPPO – to mærker som kun har haft en sporadisk tilstedeværelse på det danske marked.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job