Mens smartphone-salget dykker: Apple tordner frem

Apple vinder store markedsandele i et hårdt prøvet smartphone-marked

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Den globale smartphone-handel døjer med at finde chips og komponenter nok til at møde efterspørgslen – og det nyder Apple godt af.

Det fremgår af analysehusets Gartners nyeste opgørelse over smartphone-marked, hvor salget er faldet med 6,8 procent over et år frem til tredje kvartal 2021.

Det skriver netmediet ZDnet.

Bag afmatningen er dog ikke en svigtende efterspørgsel vurderer Gartner. Faldet skal i stedet ses som et udtryk for mangel på komponenter i handlen, lyder forklaringen fra analyseinstituttet.

Apple genindtager andenplads

Selve stillingen er uændret i toppen, hvor det fortsat er Samsung der kan kalde sig for klodens førende smartphone-producent om end markedsandelen er svundet fra 22,1 til 20,2 procent.

Der er dog forskydninger i podiets andet og tredjeplads, hvor Apple genindtager andenpladsen fra kinesiske Xiaomi, ved at vinde 14,1 procent af den globale smartphone-kage, mod 11 procent i samme periode sidste år.

For Xiaomi er der dog fremgang fra 12,1 procent til 13 procent i samme tidsrum, hvor selskabet særligt er gået frem i de europæiske og mellemøstlige markeder.

Den globale fjerde og femteplads går til to øvrige kinesiske selskaber, henholdsvis Vivo og OPPO – to mærker som kun har haft en sporadisk tilstedeværelse på det danske marked.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job