AWS samler tusindvis af deltagere til sin årlige kæmpe-konference: Nu er det afgørende hvilken retning cloud-giganten vælger

Reportage fra Las Vegas: Et stærkt decimeret antal deltagere er dette år samlet til AWS' årlige Re:Invent-konference i Las Vegas. Men det gør i ikke presset på den nye CEO Adam Selipsky mindre.

Artikel top billede

Iført mundbind er 35.000 deltager samlet i Las Vegas til AWS' årlige Cloud-konference Re:Invent (Foto: Jakob Schjoldager)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om AWS Re:Invent 2021 fra Las Vegas
724
3:45 min
AWS Re:Invent, Las Vegas: Coronapandemien har flyttet tusindvis af konferencer verden over til at blive digitale. Amazons cloud-selskab AWS trodser dog aktuelle corona-variationer og har igen i år samlet titusindvis af deltagere til en af verdens største cloud konferencer, AWS Re:Invent.

Det er 10. gang, at Amazon Web Services, AWS, afholder Re:Invent, hvor man vanen tro præsenterer en række nye produkter for selskabets mange cloud-kunder i hele verden.

Topledelsen kommer til at dele sine visioner for, hvor det enorme amerikanske cloud-selskab skal bevæge sig hen i løbet af de kommende fem dage.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil