Salg af danske 3Shape nærmer sig: Kan være mere end 20 milliarder kroner værd

Nogle af verdens største kapitalfonde har vist interesse for danske 3Shape, som forventer endelige tilbud på bordet inden for den næste uges tid. Selskabet går efter en værdisætning på mere end 20 milliarder kroner.

Artikel top billede

Et endeligt salg af fremadstormende danske 3Shape nærmer sig, efter at selskabet i sommer begyndte at kigge sig om efter interesserede køber.

Ifølge Børsen har en række store kapitalfonde og pengestærke investorer meldt sig som interesserede.

De tæller angiveligt både Kirkbi, Novo Holdings og EQT.

De skal ifølge avisen lægge deres endelige bud på det danske selskab i løbet af den kommende uges tid.

Her forventes det, at 3Shape vil blive vurderet til at være mere end 20 milliarder kroner værd.

Stiftere og ejere af 3Shape, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, vil sælge omkring 20 procent af selskabet.

3Shape, der fremstiller 3D-scannere til tandlæger, har hovedkvarter i København. Sidste år omsatte selskabet for 1,7 milliarder kroner. Samtidig lød driftsresultatet på 257 millioner i 2020.

Stifterne trådte dog et skridt tilbage i sommer 2020, hvor de fratrådte som co-CEO's i det fremadstormende selskab, som de selv stiftede for 20 år siden.

1. august tiltrådte Jakob Just-Bomholt, tidligere direktør i Falck, som topchef i selskabet, der for tiden har omkring 1.600 ansatte.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS