Salg af danske 3Shape nærmer sig: Kan være mere end 20 milliarder kroner værd

Nogle af verdens største kapitalfonde har vist interesse for danske 3Shape, som forventer endelige tilbud på bordet inden for den næste uges tid. Selskabet går efter en værdisætning på mere end 20 milliarder kroner.

Artikel top billede

Et endeligt salg af fremadstormende danske 3Shape nærmer sig, efter at selskabet i sommer begyndte at kigge sig om efter interesserede køber.

Ifølge Børsen har en række store kapitalfonde og pengestærke investorer meldt sig som interesserede.

De tæller angiveligt både Kirkbi, Novo Holdings og EQT.

De skal ifølge avisen lægge deres endelige bud på det danske selskab i løbet af den kommende uges tid.

Her forventes det, at 3Shape vil blive vurderet til at være mere end 20 milliarder kroner værd.

Stiftere og ejere af 3Shape, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, vil sælge omkring 20 procent af selskabet.

3Shape, der fremstiller 3D-scannere til tandlæger, har hovedkvarter i København. Sidste år omsatte selskabet for 1,7 milliarder kroner. Samtidig lød driftsresultatet på 257 millioner i 2020.

Stifterne trådte dog et skridt tilbage i sommer 2020, hvor de fratrådte som co-CEO's i det fremadstormende selskab, som de selv stiftede for 20 år siden.

1. august tiltrådte Jakob Just-Bomholt, tidligere direktør i Falck, som topchef i selskabet, der for tiden har omkring 1.600 ansatte.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen