Salg af danske 3Shape nærmer sig: Kan være mere end 20 milliarder kroner værd

Nogle af verdens største kapitalfonde har vist interesse for danske 3Shape, som forventer endelige tilbud på bordet inden for den næste uges tid. Selskabet går efter en værdisætning på mere end 20 milliarder kroner.

Artikel top billede

Et endeligt salg af fremadstormende danske 3Shape nærmer sig, efter at selskabet i sommer begyndte at kigge sig om efter interesserede køber.

Ifølge Børsen har en række store kapitalfonde og pengestærke investorer meldt sig som interesserede.

De tæller angiveligt både Kirkbi, Novo Holdings og EQT.

De skal ifølge avisen lægge deres endelige bud på det danske selskab i løbet af den kommende uges tid.

Her forventes det, at 3Shape vil blive vurderet til at være mere end 20 milliarder kroner værd.

Stiftere og ejere af 3Shape, Nikolaj Deichmann og Tais Clausen, vil sælge omkring 20 procent af selskabet.

3Shape, der fremstiller 3D-scannere til tandlæger, har hovedkvarter i København. Sidste år omsatte selskabet for 1,7 milliarder kroner. Samtidig lød driftsresultatet på 257 millioner i 2020.

Stifterne trådte dog et skridt tilbage i sommer 2020, hvor de fratrådte som co-CEO's i det fremadstormende selskab, som de selv stiftede for 20 år siden.

1. august tiltrådte Jakob Just-Bomholt, tidligere direktør i Falck, som topchef i selskabet, der for tiden har omkring 1.600 ansatte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos