Windows 11-udbredelsen snegler sig frem: Ni ud af ti maskiner er ikke opdaterede endnu

Det går stadigt sløjt med at få Windows 11 ud til forbrugerne, viser nye tal.

Artikel top billede

Microsofts største styresystemsnyhed i årevis, Windows 11, bliver kun taget forsigtigt imod af Windows brugerne.

Det fremgår af en analyse fra annonce-platformen AdDuplex, hvoraf det fremgår, at under ni procent af Windows-brugerne er skiftet til Microsoft nye styresystem.

Blandt de samlede tal for Windows 10- og 11-systemerne derude kører blot 8,6 procent det nye Windows, mens der dertil er 0,3 procent, der kører med betaversioner af Windows 11.

Det er til trods for, at det er knap to måneder siden, at Microsoft sendte opdateringen bredt ud. Selskabet har lige siden tilbudt Windows 11-opdateringen gratis til den brede befolkning.

Taber pusten

Opgørelsen er den anden, siden Windows 11 debuterede 5. oktober, hvor Windows 11 gjorde sit indtog på sammenlagt 5,1 procent af Windows 10- og 11-maskinerne – blot tre uger efter lanceringen.

Godt en måned senere går pusten nu ud af udbredelsen ved blot at udvide feltet med 3,8 procentpoint ud af de 60.000 Windows-enheder, som AdDuplex monitorerer.

Det er til trods for, at Microsoft igennem både oktober og november måned har udsendt en stribe fejlrettelser til styresystemet, for blandt andet at adressere problemer såsom forringet ydelse, printer-fejl og sikkerhedshuller.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,