Windows 11-udbredelsen snegler sig frem: Ni ud af ti maskiner er ikke opdaterede endnu

Det går stadigt sløjt med at få Windows 11 ud til forbrugerne, viser nye tal.

Artikel top billede

Microsofts største styresystemsnyhed i årevis, Windows 11, bliver kun taget forsigtigt imod af Windows brugerne.

Det fremgår af en analyse fra annonce-platformen AdDuplex, hvoraf det fremgår, at under ni procent af Windows-brugerne er skiftet til Microsoft nye styresystem.

Blandt de samlede tal for Windows 10- og 11-systemerne derude kører blot 8,6 procent det nye Windows, mens der dertil er 0,3 procent, der kører med betaversioner af Windows 11.

Det er til trods for, at det er knap to måneder siden, at Microsoft sendte opdateringen bredt ud. Selskabet har lige siden tilbudt Windows 11-opdateringen gratis til den brede befolkning.

Taber pusten

Opgørelsen er den anden, siden Windows 11 debuterede 5. oktober, hvor Windows 11 gjorde sit indtog på sammenlagt 5,1 procent af Windows 10- og 11-maskinerne – blot tre uger efter lanceringen.

Godt en måned senere går pusten nu ud af udbredelsen ved blot at udvide feltet med 3,8 procentpoint ud af de 60.000 Windows-enheder, som AdDuplex monitorerer.

Det er til trods for, at Microsoft igennem både oktober og november måned har udsendt en stribe fejlrettelser til styresystemet, for blandt andet at adressere problemer såsom forringet ydelse, printer-fejl og sikkerhedshuller.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,