Lego investerer rekordstort milliardbeløb i digitalisering: “Det er den største investering i en generation”

Interview: Flere milliarder kroner har den danske legetøjsgigant Lego investeret alene i teknologi de seneste to år. Det er en af de største digitale investeringer nogensinde for den jyske familievirksomhed, der for alvor har sat farten op på sine digitale løsninger til kunder og samarbejdspartnere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / ©2021 The LEGO Group.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Lego har skruet markant op for sine digitale investeringer
  • Hvad Legos digitale chef Atul Bhardwaj vil bruge den massive milliardinvestering på
960
5 min
Over de kommende år er speederen i den grad trådt i bund hos Lego, der har investeret et rekordstort milliardbeløb i nye digitale løsninger.

Kunder, forhandlere og medarbejdere kommer alle til at blive påvirket af den digitale transformation, som det danske selskab står over for.

“Det er formentlig den største milliardinvestering, som vi har foretaget i en generation. Det handler om at omfavne det digitale område og gøre Lego klar til fremtiden,” siger Atul Bhardwaj, der har det øverste ansvar for de digitale investeringer i Lego med den officielle titel som executive vice president og CDTO for Lego Group.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil