Lego investerer rekordstort milliardbeløb i digitalisering: “Det er den største investering i en generation”

Interview: Flere milliarder kroner har den danske legetøjsgigant Lego investeret alene i teknologi de seneste to år. Det er en af de største digitale investeringer nogensinde for den jyske familievirksomhed, der for alvor har sat farten op på sine digitale løsninger til kunder og samarbejdspartnere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / ©2021 The LEGO Group.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Lego har skruet markant op for sine digitale investeringer
  • Hvad Legos digitale chef Atul Bhardwaj vil bruge den massive milliardinvestering på
960
5 min
Over de kommende år er speederen i den grad trådt i bund hos Lego, der har investeret et rekordstort milliardbeløb i nye digitale løsninger.

Kunder, forhandlere og medarbejdere kommer alle til at blive påvirket af den digitale transformation, som det danske selskab står over for.

“Det er formentlig den største milliardinvestering, som vi har foretaget i en generation. Det handler om at omfavne det digitale område og gøre Lego klar til fremtiden,” siger Atul Bhardwaj, der har det øverste ansvar for de digitale investeringer i Lego med den officielle titel som executive vice president og CDTO for Lego Group.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S