Lego investerer rekordstort milliardbeløb i digitalisering: “Det er den største investering i en generation”

Interview: Flere milliarder kroner har den danske legetøjsgigant Lego investeret alene i teknologi de seneste to år. Det er en af de største digitale investeringer nogensinde for den jyske familievirksomhed, der for alvor har sat farten op på sine digitale løsninger til kunder og samarbejdspartnere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / ©2021 The LEGO Group.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Lego har skruet markant op for sine digitale investeringer
  • Hvad Legos digitale chef Atul Bhardwaj vil bruge den massive milliardinvestering på
960
5 min
Over de kommende år er speederen i den grad trådt i bund hos Lego, der har investeret et rekordstort milliardbeløb i nye digitale løsninger.

Kunder, forhandlere og medarbejdere kommer alle til at blive påvirket af den digitale transformation, som det danske selskab står over for.

“Det er formentlig den største milliardinvestering, som vi har foretaget i en generation. Det handler om at omfavne det digitale område og gøre Lego klar til fremtiden,” siger Atul Bhardwaj, der har det øverste ansvar for de digitale investeringer i Lego med den officielle titel som executive vice president og CDTO for Lego Group.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect