Lego investerer rekordstort milliardbeløb i digitalisering: “Det er den største investering i en generation”

Interview: Flere milliarder kroner har den danske legetøjsgigant Lego investeret alene i teknologi de seneste to år. Det er en af de største digitale investeringer nogensinde for den jyske familievirksomhed, der for alvor har sat farten op på sine digitale løsninger til kunder og samarbejdspartnere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / ©2021 The LEGO Group.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Lego har skruet markant op for sine digitale investeringer
  • Hvad Legos digitale chef Atul Bhardwaj vil bruge den massive milliardinvestering på
960
5 min
Over de kommende år er speederen i den grad trådt i bund hos Lego, der har investeret et rekordstort milliardbeløb i nye digitale løsninger.

Kunder, forhandlere og medarbejdere kommer alle til at blive påvirket af den digitale transformation, som det danske selskab står over for.

“Det er formentlig den største milliardinvestering, som vi har foretaget i en generation. Det handler om at omfavne det digitale område og gøre Lego klar til fremtiden,” siger Atul Bhardwaj, der har det øverste ansvar for de digitale investeringer i Lego med den officielle titel som executive vice president og CDTO for Lego Group.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics