Vejle Kommune har mistet USB-nøgle med persondata på samtlige kommunens mere end 92.000 stemmeberettigede borgere

Vejle Kommune har mistet USB-nøgle, der indeholder persondata på samtlige 92.425 stemmeberettigede borgere i kommunen.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Detaljerede personoplysninger om samtlige af Vejle kommunes stemmeberettigede borgere har siden kommunalvalgsdagen 16. november 2021 flagret i det uvisse.

Det sker efter, at en USB-nøgle med oplysninger som navn, fødselsdato, cpr-adresse og valgnummer er bortkommet på valgdagen, skriver TV Syd. Nøglen er blevet anvendt som teknisk backup ved valgstederne, men er efter valgdagen forsvundet.

Data ombord på nøglen var ikke krypterede.

Oven på det potentielle massive databrud har Vejle kommune 26. november sendt et brev til kommunens omkring 1.400 borgere med navne- og adressebeskyttelse om datalækken.

I brevet forklarer Vejles chef for Digitalisering og it, Brian Slot, at der ikke er mistanke om en ondsindet handling:

”Jeg vil gerne understrege, at der højst sandsynligt er tale om en hændelig og beklagelig fejl. Vi har ikke grund til at tro, at USB-drevet er blevet stjålet, eller at der på anden måde ligger en ondsindet handling bag det skete,” lyder beskeden.

Vejle værst i landet

Bruddet kommer oven i en kedelig førsteplads i Computerworlds opgørelse over anmeldte databrud i landets kommuner.

Her tegner kommunen sig alene for 2.229 tilfælde af borgere, kunder eller medarbejdere, der har fået eksponeret personoplysninger.

Det svarer til at omtrent en ud af 50 borgere i kommunen er udsat for datalæk.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura