Amazon får kæmpebøde på 8,5 milliarder kroner i Italien

De italienske konkurrence-myndigheder tildeler Amazon en bøde på 8,5 milliarder kroner for misbrug af sin dominerende markeds-position.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

1,13 milliarder euro - svarende til 8,5 milliarder kroner.

Så meget skal Amazon betale i bøde i Italien for misbrug af selskabets dominerende markedsposition, lyder en ny afgørelse fra de italienske konkurrencemyndigheder.

Der er tale om en af de største bøder nogensinde for markeds-misbrug i Europa til en af de store amerikanske tech-selskaber.

The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato meddeler. at Amazon blandt andet tilbød sælgere, der anvendte Amazons egen logistik-tjeneste ‘Fullfillment by Amazon,’ bedre vilkår end de øvrige handlende på platformen.

De har blandt andet fået bedre placeringer på sitet samt bedre handelsbetingelser, ligesom deres varer har fået Amazons ‘Prime’-stempel, hedder det.

Amazon har blankt afvist alle beskyldningerne og har allerede meddelt, at bøde-sagen vil blive anket.

De store amerikanske tech-selskaber har i de senere år været genstand for stor konkurrencemæssig og politisk opmærksomhed i Europa.

“Amazons position er totalt dominerende i det italienske marked for handelsplatform, hvilket har gjort det muligt for selskabet at favorisere sin egen logistik-tjeneste,” lyder det fra The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato i denne udsendte meddelelse.

Foruden bøden skal Amazon ændre en række procedurer i Italien. Blandt andet skal Amazon opsætte ‘fair- og ikke diskriminerende standarder’ i forhold til handlende, der anvender Amazons platform til at udbyde og sælger varer.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS