Amazon får kæmpebøde på 8,5 milliarder kroner i Italien

De italienske konkurrence-myndigheder tildeler Amazon en bøde på 8,5 milliarder kroner for misbrug af sin dominerende markeds-position.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

1,13 milliarder euro - svarende til 8,5 milliarder kroner.

Så meget skal Amazon betale i bøde i Italien for misbrug af selskabets dominerende markedsposition, lyder en ny afgørelse fra de italienske konkurrencemyndigheder.

Der er tale om en af de største bøder nogensinde for markeds-misbrug i Europa til en af de store amerikanske tech-selskaber.

The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato meddeler. at Amazon blandt andet tilbød sælgere, der anvendte Amazons egen logistik-tjeneste ‘Fullfillment by Amazon,’ bedre vilkår end de øvrige handlende på platformen.

De har blandt andet fået bedre placeringer på sitet samt bedre handelsbetingelser, ligesom deres varer har fået Amazons ‘Prime’-stempel, hedder det.

Amazon har blankt afvist alle beskyldningerne og har allerede meddelt, at bøde-sagen vil blive anket.

De store amerikanske tech-selskaber har i de senere år været genstand for stor konkurrencemæssig og politisk opmærksomhed i Europa.

“Amazons position er totalt dominerende i det italienske marked for handelsplatform, hvilket har gjort det muligt for selskabet at favorisere sin egen logistik-tjeneste,” lyder det fra The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato i denne udsendte meddelelse.

Foruden bøden skal Amazon ændre en række procedurer i Italien. Blandt andet skal Amazon opsætte ‘fair- og ikke diskriminerende standarder’ i forhold til handlende, der anvender Amazons platform til at udbyde og sælger varer.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,