Amazon får kæmpebøde på 8,5 milliarder kroner i Italien

De italienske konkurrence-myndigheder tildeler Amazon en bøde på 8,5 milliarder kroner for misbrug af sin dominerende markeds-position.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

1,13 milliarder euro - svarende til 8,5 milliarder kroner.

Så meget skal Amazon betale i bøde i Italien for misbrug af selskabets dominerende markedsposition, lyder en ny afgørelse fra de italienske konkurrencemyndigheder.

Der er tale om en af de største bøder nogensinde for markeds-misbrug i Europa til en af de store amerikanske tech-selskaber.

The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato meddeler. at Amazon blandt andet tilbød sælgere, der anvendte Amazons egen logistik-tjeneste ‘Fullfillment by Amazon,’ bedre vilkår end de øvrige handlende på platformen.

De har blandt andet fået bedre placeringer på sitet samt bedre handelsbetingelser, ligesom deres varer har fået Amazons ‘Prime’-stempel, hedder det.

Amazon har blankt afvist alle beskyldningerne og har allerede meddelt, at bøde-sagen vil blive anket.

De store amerikanske tech-selskaber har i de senere år været genstand for stor konkurrencemæssig og politisk opmærksomhed i Europa.

“Amazons position er totalt dominerende i det italienske marked for handelsplatform, hvilket har gjort det muligt for selskabet at favorisere sin egen logistik-tjeneste,” lyder det fra The Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato i denne udsendte meddelelse.

Foruden bøden skal Amazon ændre en række procedurer i Italien. Blandt andet skal Amazon opsætte ‘fair- og ikke diskriminerende standarder’ i forhold til handlende, der anvender Amazons platform til at udbyde og sælger varer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics