Facebook har åbnet for sin virtuelle verden - men kun for brugere over 18 år

Facebooks moderselskab Meta åbner for en af de første udgaver af sin virtuelle verden. Men indtil videre er der ikke så meget at komme efter.

Artikel top billede

(Foto: Meta)

Facebooks moderselskab Meta er klar med en af de første udgaver af det, der måske en dag bliver til den store virtuelle verden - metaverse - som selskabet satser fuldt ud på at udvikle.

Meta har i hvert fald lanceret den virtuelle verden Horizon Worlds for brugere over 18 år - i første omgang i USA og Canada.

Der er ikke tale om en fuldt udrullet metaverse - altså en digital og virtuel verden fyldt med funktioner og liv og avatarer, der interagerer med hinanden.

Men alligevel tegner Horizon Worlds nok retningen for Facebooks meget storstilede planer på området.

Det kræver et Quest 2-headset af besøge Horizon Worlds, og det har CNN Business forsøgt sig med.

Ideen er, at man som bruger kan mødes med andre via sin og andres avatarer (som af en eller anden grund ikke har nogen ben), spille spil, samtale og lignende.

Men der er ikke så meget at komme efter, lyder det fra CNN’s reporter.

“Første indtryk er, at det føles som en øde kombination af endnu en “social VR app,’ Rec Room [VR-spil, red] og de første virtuelle verdener som Second Life,” skriver CNN.

Det var således en ensom affære at bevæge sig rundt i den virtuelle verden.

“Jeg rejste til så mange forskellige ‘verdener’ som muligt i appen i min frugtelsløse søgen efter en anden person. Til sidst landede jeg i et forladt indkøbscenter, hvor jeg skød efter zombier, indtil en af dem angreb mig,” skriver CNN.

Facebook meddelte for et par måneder siden, at selskabet går 'all in' på skabelsen af et kæmpe metaverse, som Mark Zuckerberg & co tror kan blive det nye internet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S