Efter års forsinkelser er kommunalt kæmpesystem nu rullet ud i hele landet: "En kæmpe milepæl"

Kommunernes Ydelsessystem (KY) er rullet ud til at alle landets kommuner, der i de sidste cirka 30 år har anvendt et aldrende KMD-system. Det er en kæmpe milepæl, lyder det fra Kombit.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i kommunernes nye ydelsessystemet (KY) der nu er rullet til hele landet
513
2:45 min
"En kæmpe milepæl."

Begejstringen er til tage at føle på hos kommunernes fælles it-selskab Kombit, der i dag 10. december kan bringe nyheden om, at Kommunernes Ydelsessystem (KY) er rullet ud til alle landets kommuner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job