Flere leverandører trak sig fra konkurrencen om nyt valgsystem: KMD bød aldrig på opgaven

(Opdateret). Det var kun Netcompany og NNIT, der til slut bød på opgaven med at levere nyt valgsystem. I alt var fire leverandører, herunder KMD, prækvalicerede til opgaven. Læs her, hvorfor KMD ikke bød på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvorfor KMD ikke har budt ind på opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem
403
2:15 min
(Opdateret.)

Opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem - afløseren til det 30 år gamle KMD-system KMD Valg - er vundet af Netcompany.

Netcompany vinder kontrakten efter en proces med udbud med forhandling, hvor det stod klart, at Netcompany leverede det bedste tilbud, skriver Kombit.

Men flere af de prækvalificerede leverandører valgte i den sidste del af processen at springe fra.

Både nuværende valgsystem-leverandør KMD og Indra Solutions valgte ikke at byde på opgaven.

Dermed var det til slut Netcompanys tilbud, der slog NNIT's.

Kombit oplyser til Computerworld, at alle fire leverandører afgav et første tilbud i første runde.

Men i anden runde op til forhandlingsprocessen var det kun Netcompany og NNIT i konsortium med ElectIT, der afslutningsvist afgav tilbud, lyder det fra Kombit.

Tidligere fremgik det, Netcompany havde sikret sig aftalen som den eneste byder, men den oplysning er altså ifølge Kombit ikke korrekt.

Her er KMD's forklaring

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS