Flere leverandører trak sig fra konkurrencen om nyt valgsystem: KMD bød aldrig på opgaven

(Opdateret). Det var kun Netcompany og NNIT, der til slut bød på opgaven med at levere nyt valgsystem. I alt var fire leverandører, herunder KMD, prækvalicerede til opgaven. Læs her, hvorfor KMD ikke bød på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvorfor KMD ikke har budt ind på opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem
403
2:15 min
(Opdateret.)

Opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem - afløseren til det 30 år gamle KMD-system KMD Valg - er vundet af Netcompany.

Netcompany vinder kontrakten efter en proces med udbud med forhandling, hvor det stod klart, at Netcompany leverede det bedste tilbud, skriver Kombit.

Men flere af de prækvalificerede leverandører valgte i den sidste del af processen at springe fra.

Både nuværende valgsystem-leverandør KMD og Indra Solutions valgte ikke at byde på opgaven.

Dermed var det til slut Netcompanys tilbud, der slog NNIT's.

Kombit oplyser til Computerworld, at alle fire leverandører afgav et første tilbud i første runde.

Men i anden runde op til forhandlingsprocessen var det kun Netcompany og NNIT i konsortium med ElectIT, der afslutningsvist afgav tilbud, lyder det fra Kombit.

Tidligere fremgik det, Netcompany havde sikret sig aftalen som den eneste byder, men den oplysning er altså ifølge Kombit ikke korrekt.

Her er KMD's forklaring

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet