Flere leverandører trak sig fra konkurrencen om nyt valgsystem: KMD bød aldrig på opgaven

(Opdateret). Det var kun Netcompany og NNIT, der til slut bød på opgaven med at levere nyt valgsystem. I alt var fire leverandører, herunder KMD, prækvalicerede til opgaven. Læs her, hvorfor KMD ikke bød på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvorfor KMD ikke har budt ind på opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem
403
2:15 min
(Opdateret.)

Opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem - afløseren til det 30 år gamle KMD-system KMD Valg - er vundet af Netcompany.

Netcompany vinder kontrakten efter en proces med udbud med forhandling, hvor det stod klart, at Netcompany leverede det bedste tilbud, skriver Kombit.

Men flere af de prækvalificerede leverandører valgte i den sidste del af processen at springe fra.

Både nuværende valgsystem-leverandør KMD og Indra Solutions valgte ikke at byde på opgaven.

Dermed var det til slut Netcompanys tilbud, der slog NNIT's.

Kombit oplyser til Computerworld, at alle fire leverandører afgav et første tilbud i første runde.

Men i anden runde op til forhandlingsprocessen var det kun Netcompany og NNIT i konsortium med ElectIT, der afslutningsvist afgav tilbud, lyder det fra Kombit.

Tidligere fremgik det, Netcompany havde sikret sig aftalen som den eneste byder, men den oplysning er altså ifølge Kombit ikke korrekt.

Her er KMD's forklaring

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S