Flere leverandører trak sig fra konkurrencen om nyt valgsystem: KMD bød aldrig på opgaven

(Opdateret). Det var kun Netcompany og NNIT, der til slut bød på opgaven med at levere nyt valgsystem. I alt var fire leverandører, herunder KMD, prækvalicerede til opgaven. Læs her, hvorfor KMD ikke bød på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvorfor KMD ikke har budt ind på opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem
403
2:15 min
(Opdateret.)

Opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem - afløseren til det 30 år gamle KMD-system KMD Valg - er vundet af Netcompany.

Netcompany vinder kontrakten efter en proces med udbud med forhandling, hvor det stod klart, at Netcompany leverede det bedste tilbud, skriver Kombit.

Men flere af de prækvalificerede leverandører valgte i den sidste del af processen at springe fra.

Både nuværende valgsystem-leverandør KMD og Indra Solutions valgte ikke at byde på opgaven.

Dermed var det til slut Netcompanys tilbud, der slog NNIT's.

Kombit oplyser til Computerworld, at alle fire leverandører afgav et første tilbud i første runde.

Men i anden runde op til forhandlingsprocessen var det kun Netcompany og NNIT i konsortium med ElectIT, der afslutningsvist afgav tilbud, lyder det fra Kombit.

Tidligere fremgik det, Netcompany havde sikret sig aftalen som den eneste byder, men den oplysning er altså ifølge Kombit ikke korrekt.

Her er KMD's forklaring

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S