Flere leverandører trak sig fra konkurrencen om nyt valgsystem: KMD bød aldrig på opgaven

(Opdateret). Det var kun Netcompany og NNIT, der til slut bød på opgaven med at levere nyt valgsystem. I alt var fire leverandører, herunder KMD, prækvalicerede til opgaven. Læs her, hvorfor KMD ikke bød på opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvorfor KMD ikke har budt ind på opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem
403
2:15 min
(Opdateret.)

Opgaven med at levere Danmarks nye valgsystem - afløseren til det 30 år gamle KMD-system KMD Valg - er vundet af Netcompany.

Netcompany vinder kontrakten efter en proces med udbud med forhandling, hvor det stod klart, at Netcompany leverede det bedste tilbud, skriver Kombit.

Men flere af de prækvalificerede leverandører valgte i den sidste del af processen at springe fra.

Både nuværende valgsystem-leverandør KMD og Indra Solutions valgte ikke at byde på opgaven.

Dermed var det til slut Netcompanys tilbud, der slog NNIT's.

Kombit oplyser til Computerworld, at alle fire leverandører afgav et første tilbud i første runde.

Men i anden runde op til forhandlingsprocessen var det kun Netcompany og NNIT i konsortium med ElectIT, der afslutningsvist afgav tilbud, lyder det fra Kombit.

Tidligere fremgik det, Netcompany havde sikret sig aftalen som den eneste byder, men den oplysning er altså ifølge Kombit ikke korrekt.

Her er KMD's forklaring

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS