Morgen-briefing: E-Boks kæmper for at holde på kunderne / Oracles cloudforretning vokser markant / Israel i spidsen for kæmpe øvelse af cyberangreb mod den globale finanssektor

Morgen-briefing: E-Boks kæmper for at holde på kunderne / Oracles cloudforretning vokser markant / Israel i spidsen for kæmpe øvelse af cyberangreb mod den globale finanssektor / En legende i spilindustrien er død / Den indiske premierministers Twitterkonto hacket

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Og velkommen til en mandag i en af årets absolut sidste arbejdsuger. Computerworlds frem- og parallelforskudte lyttepost er igen aktiveret tæt på den store nabo mod syd, og lyttebøjerne er i position klar til at skille ugens it-nyheder fra bæger- og bjældeklang. Ved potentiometrene: Niels Veileborg

E-Boks kæmper for at holde på kunderne

I ly af udskydelsen af den nye digitale postløsning udviklet af Netcompany har e-Boks sat gang i en større charmeoffensiv over for brugerne for at få dem til fortsat at være kunder i butikken.

Ifølge Børsen har e-Boks i den forbindelse sendt fem millioner private brugere og 682.000 virksomhedsbrugere i sidste uge.

“Vi synes, at det er bøvlet for borgerne, hvis de skal flere steder hen, så vi vil gerne have, at de bliver hos os og ser deres digitale post. Vi har passet godt på deres ting de seneste år, og det har vi tænkt os at blive ved med,” siger Ulrik Falkner Thagesen, adm. direktør i e-Boks til Børsen.

Oracles cloudforretning vokser markant

Satningen på at udbyde cloudtjenester har foreløbig vist sig helt rigtig for amerikanske Oracle.

Selskabets regnskab for andet kvartal viser en vækst i omsætningen på næste seks procent, og det var mere, end analytikerne havde ventet. Derfor steg aktien fredag med 15,6 procent, skriver Børsen.

Israel i spidsen for kæmpe øvelse af cyberangreb mod den globale finanssektor

Med Israel i spidsen har 10 af verdens største økonomier gennemført en ti dage lang øvelse i at modstå cyberangreb mod det globale finansielle system. Det skriver Reuters.

Øvelsen simulerede et kæmpemæssigt angreb og omfattede blandt andet læk af følsomme data på det såkaldte dark web og udnyttelse af falske nyheder til at skabe kaos på finansmarkederne og stormløb mod banker.

Øvelsen med titlen "Collective Strength" havde deltagelse fra Israel, USA, Storbritannien, De Forenede Arabiske Emirater, Østrig, Schweiz, Tyskland, Italien, Holland og Thailand samt blandt andre IMF og Verdensbanken

En legende i spilindustrien er død

Nintendo-veteranen Masayuki Uemura er død, 78 år, skriver Engadget.

Han blev ansat i firmaet i 1971 og var en af de ledende udviklere bag Nintendos legendariske spilkonsoller kaldet Famicom (også kaldet NES) fra 1983 og efterfølgeren Super Famicom (SNES).

Nintendo solgte ikke færre end 62 millioner Famicon-konsoller.

Masayuki Uemura, som også udviklede flere spil til konsollen, gik på pension fra Nintendo i 2004, men han fortsatte som konsulent og underviser.

Den indiske premierministers Twitterkonto hacket

Den indiske premierminister Modis officielle Twitterkonto @narendramodi har kortvarigt været hacket. Det skriver Reuters.

Modi har 73 millioner følgere på Twitter. Hvor længe præcis, fremmede havde kontrol med Modis konto, vides ikke.

I sommer skete det samme for Modis Twitterkonto knyttet til hans website.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos