Visma køber Birkerød-selskabet Acubiz

Den danske fintech-virksomhed Acubiz bliver i fremtiden en del af Visma Enterprise.

Artikel top billede

Acubiz forbliver i egne lokaler og flytter dermed ikke ind i Vismas hovedkvarter i Carlsbergbyen. (Foto: Visma)

Visma Enterprise køber den danske fintech-virksomhed Acubiz.

Acubiz har udviklet en soft-as-a-service-løsning til udgiftshåndtering og rejseafregning.

Løsningen har i dag mere end 200.000 brugere, men i fremtiden bliver den en del af Visma Enterprises HRM-suite, MyVisma.

"Der er ingen tvivl om, at Acubiz er et perfekt match til os, ikke kun forretningsmæssigt, også i deres kultur og DNA," meddeler Monika Juul Henriksen, administrerende direktør for Visma Enterprise.

"For begge parter er opkøbet resultatet af en strategi om at skabe de bedste betingelser for at optimere potentialet for vækst. Naturligvis med afsæt i vores fælles mål om at automatisere og digitalisere administration og processer i virksomhederne,” meddeler hun.

Flytter ikke sammen

Acubiz har 32 ansatte og selskabet har til huse i Birkerød.

Acubiz fortsætter som et selvstændigt selskab og forbliver i lokalerne i Birkerød og flytter således ikke ind i Visma nye lokaler i Carlsbergbyen på Vesterbro i København.

”Det har længe stået klart for os, at vores strategi om yderligere vækst og skalering af Acubiz, har krævet, at vi fik en stærk partner med på rejsen,” meddeler Henrik Malling, administrerende direktør for Acubiz.

Henrik Malling oplyser desuden, at selskabet med salget blandt kommer til at få forbedret adgang til juridisk støtte, sparring og rådgivning fra Vismasvorganisation.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network