Visma køber Birkerød-selskabet Acubiz

Den danske fintech-virksomhed Acubiz bliver i fremtiden en del af Visma Enterprise.

Artikel top billede

Acubiz forbliver i egne lokaler og flytter dermed ikke ind i Vismas hovedkvarter i Carlsbergbyen. (Foto: Visma)

Visma Enterprise køber den danske fintech-virksomhed Acubiz.

Acubiz har udviklet en soft-as-a-service-løsning til udgiftshåndtering og rejseafregning.

Løsningen har i dag mere end 200.000 brugere, men i fremtiden bliver den en del af Visma Enterprises HRM-suite, MyVisma.

"Der er ingen tvivl om, at Acubiz er et perfekt match til os, ikke kun forretningsmæssigt, også i deres kultur og DNA," meddeler Monika Juul Henriksen, administrerende direktør for Visma Enterprise.

"For begge parter er opkøbet resultatet af en strategi om at skabe de bedste betingelser for at optimere potentialet for vækst. Naturligvis med afsæt i vores fælles mål om at automatisere og digitalisere administration og processer i virksomhederne,” meddeler hun.

Flytter ikke sammen

Acubiz har 32 ansatte og selskabet har til huse i Birkerød.

Acubiz fortsætter som et selvstændigt selskab og forbliver i lokalerne i Birkerød og flytter således ikke ind i Visma nye lokaler i Carlsbergbyen på Vesterbro i København.

”Det har længe stået klart for os, at vores strategi om yderligere vækst og skalering af Acubiz, har krævet, at vi fik en stærk partner med på rejsen,” meddeler Henrik Malling, administrerende direktør for Acubiz.

Henrik Malling oplyser desuden, at selskabet med salget blandt kommer til at få forbedret adgang til juridisk støtte, sparring og rådgivning fra Vismasvorganisation.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S