Visma køber Birkerød-selskabet Acubiz

Den danske fintech-virksomhed Acubiz bliver i fremtiden en del af Visma Enterprise.

Artikel top billede

Acubiz forbliver i egne lokaler og flytter dermed ikke ind i Vismas hovedkvarter i Carlsbergbyen. (Foto: Visma)

Visma Enterprise køber den danske fintech-virksomhed Acubiz.

Acubiz har udviklet en soft-as-a-service-løsning til udgiftshåndtering og rejseafregning.

Løsningen har i dag mere end 200.000 brugere, men i fremtiden bliver den en del af Visma Enterprises HRM-suite, MyVisma.

"Der er ingen tvivl om, at Acubiz er et perfekt match til os, ikke kun forretningsmæssigt, også i deres kultur og DNA," meddeler Monika Juul Henriksen, administrerende direktør for Visma Enterprise.

"For begge parter er opkøbet resultatet af en strategi om at skabe de bedste betingelser for at optimere potentialet for vækst. Naturligvis med afsæt i vores fælles mål om at automatisere og digitalisere administration og processer i virksomhederne,” meddeler hun.

Flytter ikke sammen

Acubiz har 32 ansatte og selskabet har til huse i Birkerød.

Acubiz fortsætter som et selvstændigt selskab og forbliver i lokalerne i Birkerød og flytter således ikke ind i Visma nye lokaler i Carlsbergbyen på Vesterbro i København.

”Det har længe stået klart for os, at vores strategi om yderligere vækst og skalering af Acubiz, har krævet, at vi fik en stærk partner med på rejsen,” meddeler Henrik Malling, administrerende direktør for Acubiz.

Henrik Malling oplyser desuden, at selskabet med salget blandt kommer til at få forbedret adgang til juridisk støtte, sparring og rådgivning fra Vismasvorganisation.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank