Dansk tech-selskab lander investering på 118 millioner: Vil fordoble medarbejderskaren på et år

Danske Famly, der står bag en platform til kommunikation mellem daginstitutioner og forældre, har netop landet en trecifret millioninvestering. Nu vil selskabet fordoble medarbejderskaren inden for to år og erobre globale markedsandele.

Artikel top billede

Fra venstre: Henrik Rasmussen og Anders Laustsen, stiftere af Famly. (Foto: Pr-foto)

Danske Famly lander en investering på 118 millioner kroner.

Selskabet, der står bag en platform, som forbinder daginstitutioner og forældre, vil blandt andet bruge pengene på at erobre markedsandele på globalt plan.

Derudover sigter tech-selskabet mod en fordobling af medarbejderskaren inden udgangen af 2022, oplyser selskabet i en meddelelse. I øjeblikket har Famly 98 ansatte.

"Vores vision har hele tiden været, at pædagoger og medhjælpere skulle have mere tid til børnene. Derfor er vores platform brugervenlig og udviklet til at effektivisere administration og koordinering i daginstitutioner, samtidig med at den bringer forældre, børn og personale tættere sammen," siger administrerende direktør i Famly, Anders Laustsen.

Den seneste investering, hvor hovedinvestoren er amerikanske Susquehanna Growth Equity, skal bruges til at fastholde den førende markedsposition i Storbritannien og erobre markedsandele - blandt andet i nøglemarkederne Storbritannien, USA og Tyskland.

Der er flere lande, der halter efter angående brugen af den her slags platform til at forbinde forældre og daginstitution. Og derfor er der er et stort potentiale for Famlys udbredelse, lyder det fra CEO'en.

"Der er millioner af daginstitutioner globalt, så vi kigger ind i et potentielt enormt marked, der blandt andet er drevet af Joe Bidens løfte om 200 milliarder dollars til offentlig tilgængelige daginstitutioner i USA og en pandemi, der med al tydelighed har vist, hvor vigtig børnepasning er for vores samfund rundt om i hele verden."

Famlys platform, der giver forældre mulighed for at følge med i børnenes hverdag, bruges af 3.500 daginstitutioner verden over.

Blandt de eksisterende investorer findes blandt andet Zendesk-stifterne. Hovedkvarteret ligger i København. Famly har ligeldes kontor i Berlin, og efter planen skal der åbnes kontor i Washginton, USA i første kvartal af 2022.

Famly blev grundlagt i 2013 af Anders Laustsen (CEO) og Henrik Møller Rasmussen (CDO).

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg