Forbrugerombudsmanden om annoncering af forbrugslån: Facebook ser stort på god skik og brug

Det er i strid med god skik og brug, når Facebook giver annoncører mulighed for at målrette kredit-annoncer til brugere, der synes godt om online spil og gambling.

Artikel top billede

Facebook giver mulighed for at målrette annoncer for forbrugslån og andre hurtigt lånte penge overfor hasardspillere. Det er i strid med markedsføringslovens §3 om god skik, mener Forbrugerombudsmanden.

Når hasardspillere og andre spillefugle viser interesse for gambling, poker eller andre spil på nettet er Facebooks annoncesystem sat op til at kunne foreslå forbrugslån til gruppen.

”Hvis en virksomhed målretter sin markedsføring af lån til hasardspillere, er det efter min opfattelse i strid med god markedsføringsskik, fordi det er i strid med almene samfundshensyn. Derfor er det naturligvis også i strid med god skik, når Facebook sælger sådanne annoncer til erhvervsdrivende,” siger Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen.

Hun opfordrer det sociale medie til at helt fjerne muligheden for at målrette kredit-annoncer til spil-interesserede brugere.

Forbrugerombudsmanden præciserer samtidig i en meddelelse, at det ikke vil være nok for Facebook blot at afstå fra at bede annoncører om at holde sig fra den slags markedsføring. Facebook bør slet ikke tilbyde målrettet markedsføring af den slags, lyder det.

Målrettede annoncer i forbindelse med spil og hasard strider kan være i strid med almene samfundshensyn og social ansvarlighed på Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen, som forklarer:

”Helt tilbage i 1683 fastslog Danske Lov, at spillegæld ikke er juridisk bindende. Hensynet bag bestemmelsen er, at det er uetisk og samfundsmæssigt skadeligt, hvis der drives forretning på at lade folk gældsætte sig ved hasardspil. Bestemmelsen gælder endnu, og det er de samme hensyn, der gør, at det er i strid med god skik at målrette reklamer for lån mod forbrugere, der har vist interesse for spil.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect