Sådan har danske Queue-it tacklet hundredetusindevis af danskere i vaccine-kø: "Vi kan mærke trykket og har sat rigtigt mange ekstra servere op"

Interview: Mere end 100.000 danskere har i timevis siddet i virtuel kø samtidig håndteret af Queue-it for at booke deres tredje stik på vaccine.dk. "Det er høje tal, når vi kommer over 100.000 mennesker i kø. Vi kan godt mærke trykket," fortæller direktør Niels Henrik Sodemann.

Artikel top billede

(Foto: vacciner.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der ro på hos danske Queue-it, der står bag køsystemet hos Vacciner.dk
  • Tjek hvor mange millioner mennesker, Queue-it tidligere har haft i kø
  • Hvordan man ifølge Queue-it's danske direktør kan håndtere køsystemet over natten
  • Direktørens råd til, hvordan du bedst kommer igennem den virtuelle kø
716
3:45 min
Timelange ventetider på vacciner.dk presser systemet til det yderste, efter at en million rekvisitioner til vaccinationer blev lagt ind i systemet for få dage siden.

Men selvom tusindvis af danskere har lagt sig i den virtuelle kø, er der ro på hos danske Queue-it, der står for at sikre den flaskehals, der skal få både vacciner.dk og coronaprøver.dk til at fungere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S