Sådan har danske Queue-it tacklet hundredetusindevis af danskere i vaccine-kø: "Vi kan mærke trykket og har sat rigtigt mange ekstra servere op"

Interview: Mere end 100.000 danskere har i timevis siddet i virtuel kø samtidig håndteret af Queue-it for at booke deres tredje stik på vaccine.dk. "Det er høje tal, når vi kommer over 100.000 mennesker i kø. Vi kan godt mærke trykket," fortæller direktør Niels Henrik Sodemann.

Artikel top billede

(Foto: vacciner.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der ro på hos danske Queue-it, der står bag køsystemet hos Vacciner.dk
  • Tjek hvor mange millioner mennesker, Queue-it tidligere har haft i kø
  • Hvordan man ifølge Queue-it's danske direktør kan håndtere køsystemet over natten
  • Direktørens råd til, hvordan du bedst kommer igennem den virtuelle kø
716
3:45 min
Timelange ventetider på vacciner.dk presser systemet til det yderste, efter at en million rekvisitioner til vaccinationer blev lagt ind i systemet for få dage siden.

Men selvom tusindvis af danskere har lagt sig i den virtuelle kø, er der ro på hos danske Queue-it, der står for at sikre den flaskehals, der skal få både vacciner.dk og coronaprøver.dk til at fungere.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS