Sådan har danske Queue-it tacklet hundredetusindevis af danskere i vaccine-kø: "Vi kan mærke trykket og har sat rigtigt mange ekstra servere op"

Interview: Mere end 100.000 danskere har i timevis siddet i virtuel kø samtidig håndteret af Queue-it for at booke deres tredje stik på vaccine.dk. "Det er høje tal, når vi kommer over 100.000 mennesker i kø. Vi kan godt mærke trykket," fortæller direktør Niels Henrik Sodemann.

Artikel top billede

(Foto: vacciner.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der ro på hos danske Queue-it, der står bag køsystemet hos Vacciner.dk
  • Tjek hvor mange millioner mennesker, Queue-it tidligere har haft i kø
  • Hvordan man ifølge Queue-it's danske direktør kan håndtere køsystemet over natten
  • Direktørens råd til, hvordan du bedst kommer igennem den virtuelle kø
716
3:45 min
Timelange ventetider på vacciner.dk presser systemet til det yderste, efter at en million rekvisitioner til vaccinationer blev lagt ind i systemet for få dage siden.

Men selvom tusindvis af danskere har lagt sig i den virtuelle kø, er der ro på hos danske Queue-it, der står for at sikre den flaskehals, der skal få både vacciner.dk og coronaprøver.dk til at fungere.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job