USA godkender enormt forsvars-budget med særligt fokus på cyber-defence: Etablerer kæmpe monitorerings-system

Med et enormt forsvarsbudget for 2022 på 5,2 billioner kroner vil USA lægge særlig vægt på cyberdefence med en række tiltag.

Artikel top billede

Det amerikanske senat godkender budgettet til det amerikanske forsvar, hvortil USA i 2022 vil sende 768 milliarder dollar - omkring 5,2 billioner kroner.

Den ny finanslov - The National Defence Authorization Act eller NDAA - indeholder en lang række investeringer i cyber-sikkerhed og militære tiltag på cyberområdet.

Der er ifølge senatet tale om ‘den største bemyndigelse og udvidelse af CISA [US Cybersecurity and Infrastructrure Security Agency, red] siden SolarWinds-angrebet,” lyder det senatet.

USA vil investere i blandt andet programmet CyberSentry, der skal sikre løbende og massiv overvågning døgnet rundt af USA’s kritiske infrastruktur - herunder industrielle kontrol-systemer.

Desuden vil der blive opsat beredskabs- og test-systemer, som både selskaber og myndigheder overalt i USA vil kunne anvende til at teste deres kritiske infrastruktur for at sikre, at de kan holde stand mod cyberangreb.

Ifølge ZDNet skal der også investeres i oprettelsen af en stor udviklings-afdeling, som skal bistå med ‘udvikling og indkøb af software.’

Der skal desuden investere yderligere i forskning i cybersikkerhed - i øvrigt i tæt samarbejde med Israel.

Med NDAA får den amerikanske Commander of US Cyber Command betydeligt mere budget-ansvar i forhold til tidligere, hvor det amerikanske cyber-forsvar har været underlagt andre dele af hæren.

Dermed ‘moderniseres forholdet mellem Forsvarsministeriets CIO og de NSA-afdelinger, der er ansvarlige for cybersikkerhed,” hedder det.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S