USA godkender enormt forsvars-budget med særligt fokus på cyber-defence: Etablerer kæmpe monitorerings-system

Med et enormt forsvarsbudget for 2022 på 5,2 billioner kroner vil USA lægge særlig vægt på cyberdefence med en række tiltag.

Artikel top billede

Det amerikanske senat godkender budgettet til det amerikanske forsvar, hvortil USA i 2022 vil sende 768 milliarder dollar - omkring 5,2 billioner kroner.

Den ny finanslov - The National Defence Authorization Act eller NDAA - indeholder en lang række investeringer i cyber-sikkerhed og militære tiltag på cyberområdet.

Der er ifølge senatet tale om ‘den største bemyndigelse og udvidelse af CISA [US Cybersecurity and Infrastructrure Security Agency, red] siden SolarWinds-angrebet,” lyder det senatet.

USA vil investere i blandt andet programmet CyberSentry, der skal sikre løbende og massiv overvågning døgnet rundt af USA’s kritiske infrastruktur - herunder industrielle kontrol-systemer.

Desuden vil der blive opsat beredskabs- og test-systemer, som både selskaber og myndigheder overalt i USA vil kunne anvende til at teste deres kritiske infrastruktur for at sikre, at de kan holde stand mod cyberangreb.

Ifølge ZDNet skal der også investeres i oprettelsen af en stor udviklings-afdeling, som skal bistå med ‘udvikling og indkøb af software.’

Der skal desuden investere yderligere i forskning i cybersikkerhed - i øvrigt i tæt samarbejde med Israel.

Med NDAA får den amerikanske Commander of US Cyber Command betydeligt mere budget-ansvar i forhold til tidligere, hvor det amerikanske cyber-forsvar har været underlagt andre dele af hæren.

Dermed ‘moderniseres forholdet mellem Forsvarsministeriets CIO og de NSA-afdelinger, der er ansvarlige for cybersikkerhed,” hedder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S