USA godkender enormt forsvars-budget med særligt fokus på cyber-defence: Etablerer kæmpe monitorerings-system

Med et enormt forsvarsbudget for 2022 på 5,2 billioner kroner vil USA lægge særlig vægt på cyberdefence med en række tiltag.

Artikel top billede

Det amerikanske senat godkender budgettet til det amerikanske forsvar, hvortil USA i 2022 vil sende 768 milliarder dollar - omkring 5,2 billioner kroner.

Den ny finanslov - The National Defence Authorization Act eller NDAA - indeholder en lang række investeringer i cyber-sikkerhed og militære tiltag på cyberområdet.

Der er ifølge senatet tale om ‘den største bemyndigelse og udvidelse af CISA [US Cybersecurity and Infrastructrure Security Agency, red] siden SolarWinds-angrebet,” lyder det senatet.

USA vil investere i blandt andet programmet CyberSentry, der skal sikre løbende og massiv overvågning døgnet rundt af USA’s kritiske infrastruktur - herunder industrielle kontrol-systemer.

Desuden vil der blive opsat beredskabs- og test-systemer, som både selskaber og myndigheder overalt i USA vil kunne anvende til at teste deres kritiske infrastruktur for at sikre, at de kan holde stand mod cyberangreb.

Ifølge ZDNet skal der også investeres i oprettelsen af en stor udviklings-afdeling, som skal bistå med ‘udvikling og indkøb af software.’

Der skal desuden investere yderligere i forskning i cybersikkerhed - i øvrigt i tæt samarbejde med Israel.

Med NDAA får den amerikanske Commander of US Cyber Command betydeligt mere budget-ansvar i forhold til tidligere, hvor det amerikanske cyber-forsvar har været underlagt andre dele af hæren.

Dermed ‘moderniseres forholdet mellem Forsvarsministeriets CIO og de NSA-afdelinger, der er ansvarlige for cybersikkerhed,” hedder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job