Bog: Bliv bedre til at planlægge og holde virtuelle møder

Bogen Virtuel facilitering lærer læseren at holde bedre og mere fokuserede virtuelle møder – og giver en lang række praktisk orienterede tips til, hvordan man forbereder og gennemfører møder med maksimalt udbytte og mindst mulig tidsspilde.

Artikel top billede

(Foto: DJOEF)

Hvorfor egentlig udgive en bog om at holde virtuelle møder? Det virker måske også lidt fjollet efter vi i snart to år har siddet med hovedet inde i skærmen time efter time hver dag – og nu kigger ind i en lang, mørk vinter med endnu flere onlinemøder.

De fleste vil nok umiddelbart svare, at onlinemøder er noget med at beslutte sig for et tidspunkt, invitere deltagerne og logge på. Det kan da ikke være så svært!

Men når man har deltaget i tilstrækkeligt mange af slagsen vil man vide, at der er meget stor forskel på gode møder og knap så gode møder.

Dertil kommer de alt for mange møder, hvor man lytter med i timevis, bliver mere og mere udmattet og endelig rejser sig fuldkommen drænet uden at kunne huske et klap af, hvad der blev talt om eller besluttet.

Ideen med bogen Vituel facilitering – Skal større engagement og effekt er at lære læseren at planlægge og designe virtuelle møder, så der kommer flere af de gode og langt færre af de dårlige.

Det handler naturligvis dels om at gøre sig klart, hvorfor man egentlig mødes. Dels om at sikre, at de tekniske forhold er på plads, så man ikke spilder tiden med elendig lyd og billede.

Men man skal også sikre en fornuftig balance mellem det faglige og det sociale indhold, så alle føler sig godt tilpas.

Bogen kommer også omkring respekt for deltagernes tid og giver råd til, hvordan man holder den røde tråd, så der ikke pludselig går en time på tomgangssnak og ævle-bævle, mens alle desperat leder efter en undskyldning for at logge af og komme videre i dagens tekst.

I den forbindelse opfordrer bogens forfattere også til, at man holder sig begrænsningens kunst for øje: For blot fordi det er nemt at invitere mødedeltagere – og nemt at klikke sig på et møde – så er det ikke altid det samme som at man bare skal give los og invitere til højre og venstre.

Hvilket jo er et helt igennem og sympatisk budskab og en vigtig grund til, at der faktisk er brug for en bog om at holde virtuelle møder. Også selv om vi alle mener sagtens at kunne finde ud af det. For vi kan sagtens blive meget bedre.

Titel: Virtuel facilitering / Forfattere: Iben Nelson, Kåre Ronex, Henrik Horn Andersen / Forord af Lars Sandahl Sørensen, adm. dir., DI

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S