Bog: Bliv bedre til at planlægge og holde virtuelle møder

Bogen Virtuel facilitering lærer læseren at holde bedre og mere fokuserede virtuelle møder – og giver en lang række praktisk orienterede tips til, hvordan man forbereder og gennemfører møder med maksimalt udbytte og mindst mulig tidsspilde.

Artikel top billede

(Foto: DJOEF)

Hvorfor egentlig udgive en bog om at holde virtuelle møder? Det virker måske også lidt fjollet efter vi i snart to år har siddet med hovedet inde i skærmen time efter time hver dag – og nu kigger ind i en lang, mørk vinter med endnu flere onlinemøder.

De fleste vil nok umiddelbart svare, at onlinemøder er noget med at beslutte sig for et tidspunkt, invitere deltagerne og logge på. Det kan da ikke være så svært!

Men når man har deltaget i tilstrækkeligt mange af slagsen vil man vide, at der er meget stor forskel på gode møder og knap så gode møder.

Dertil kommer de alt for mange møder, hvor man lytter med i timevis, bliver mere og mere udmattet og endelig rejser sig fuldkommen drænet uden at kunne huske et klap af, hvad der blev talt om eller besluttet.

Ideen med bogen Vituel facilitering – Skal større engagement og effekt er at lære læseren at planlægge og designe virtuelle møder, så der kommer flere af de gode og langt færre af de dårlige.

Det handler naturligvis dels om at gøre sig klart, hvorfor man egentlig mødes. Dels om at sikre, at de tekniske forhold er på plads, så man ikke spilder tiden med elendig lyd og billede.

Men man skal også sikre en fornuftig balance mellem det faglige og det sociale indhold, så alle føler sig godt tilpas.

Bogen kommer også omkring respekt for deltagernes tid og giver råd til, hvordan man holder den røde tråd, så der ikke pludselig går en time på tomgangssnak og ævle-bævle, mens alle desperat leder efter en undskyldning for at logge af og komme videre i dagens tekst.

I den forbindelse opfordrer bogens forfattere også til, at man holder sig begrænsningens kunst for øje: For blot fordi det er nemt at invitere mødedeltagere – og nemt at klikke sig på et møde – så er det ikke altid det samme som at man bare skal give los og invitere til højre og venstre.

Hvilket jo er et helt igennem og sympatisk budskab og en vigtig grund til, at der faktisk er brug for en bog om at holde virtuelle møder. Også selv om vi alle mener sagtens at kunne finde ud af det. For vi kan sagtens blive meget bedre.

Titel: Virtuel facilitering / Forfattere: Iben Nelson, Kåre Ronex, Henrik Horn Andersen / Forord af Lars Sandahl Sørensen, adm. dir., DI

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job