Bog: Bliv bedre til at planlægge og holde virtuelle møder

Bogen Virtuel facilitering lærer læseren at holde bedre og mere fokuserede virtuelle møder – og giver en lang række praktisk orienterede tips til, hvordan man forbereder og gennemfører møder med maksimalt udbytte og mindst mulig tidsspilde.

Artikel top billede

(Foto: DJOEF)

Hvorfor egentlig udgive en bog om at holde virtuelle møder? Det virker måske også lidt fjollet efter vi i snart to år har siddet med hovedet inde i skærmen time efter time hver dag – og nu kigger ind i en lang, mørk vinter med endnu flere onlinemøder.

De fleste vil nok umiddelbart svare, at onlinemøder er noget med at beslutte sig for et tidspunkt, invitere deltagerne og logge på. Det kan da ikke være så svært!

Men når man har deltaget i tilstrækkeligt mange af slagsen vil man vide, at der er meget stor forskel på gode møder og knap så gode møder.

Dertil kommer de alt for mange møder, hvor man lytter med i timevis, bliver mere og mere udmattet og endelig rejser sig fuldkommen drænet uden at kunne huske et klap af, hvad der blev talt om eller besluttet.

Ideen med bogen Vituel facilitering – Skal større engagement og effekt er at lære læseren at planlægge og designe virtuelle møder, så der kommer flere af de gode og langt færre af de dårlige.

Det handler naturligvis dels om at gøre sig klart, hvorfor man egentlig mødes. Dels om at sikre, at de tekniske forhold er på plads, så man ikke spilder tiden med elendig lyd og billede.

Men man skal også sikre en fornuftig balance mellem det faglige og det sociale indhold, så alle føler sig godt tilpas.

Bogen kommer også omkring respekt for deltagernes tid og giver råd til, hvordan man holder den røde tråd, så der ikke pludselig går en time på tomgangssnak og ævle-bævle, mens alle desperat leder efter en undskyldning for at logge af og komme videre i dagens tekst.

I den forbindelse opfordrer bogens forfattere også til, at man holder sig begrænsningens kunst for øje: For blot fordi det er nemt at invitere mødedeltagere – og nemt at klikke sig på et møde – så er det ikke altid det samme som at man bare skal give los og invitere til højre og venstre.

Hvilket jo er et helt igennem og sympatisk budskab og en vigtig grund til, at der faktisk er brug for en bog om at holde virtuelle møder. Også selv om vi alle mener sagtens at kunne finde ud af det. For vi kan sagtens blive meget bedre.

Titel: Virtuel facilitering / Forfattere: Iben Nelson, Kåre Ronex, Henrik Horn Andersen / Forord af Lars Sandahl Sørensen, adm. dir., DI

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S