Verdens bedste præsidentserie endelig på streaming

Fra 30. december kan vi endelig streame The West Wing i Danmark og følge den hårdt prøvede præsident Bartlett og hans stab fra den ene krise til den næste.

Artikel top billede

Man kan ikke sparke sig frem for lister over verdens bedste serier, men på næsten alle sammen ligger The West Wing og endda ofte ret højt.

Gennem flere år har det imidlertid været umuligt herhjemme – lovligt, i hvert fald – at se serien om den hårdt prøvede præsident Bartlett (Martin Sheen) og hans endnu mere hårdt prøvede medarbejdere.

Men 30. december bliver alle syv sæsoner endelig tilgængelige på HBO Max, og her følger man

Bartlett-administrationen helt fra de tidlige år, hvor man er ved at finde sine ben.

I de følgende sæsoner er også med gennem adskillige kampagner, politiske slagsmål, lækager, skandaler, upraktiske dødsfald og kampen mod alt fra narko, terror og folkedrab samt præsidentens forsøg på at sikre sig et rimeligt eftermæle og en ikke fuldkommen håbløs efterfølger.

Serien har høstet et utal af priser, ligesom en lang række publikationer har den med på listen over alletiders bedste serier – det gælder bl.a. Rolling Stone Magazine, Time og filmmagasinet Empire.

The West Wing blev sendt fra 1999 til 2006 og får blandt andet ros for fange stemningen i Det Hvide Hus ganske godt, for at være sjov, skruet kløgtigt sammen og for at beskrive den politiske håndtering af en lang række emner ganske præcist.

Titel: The West Wing / Sæson 1-7 kan streames på HBO Max fra 30. december

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S