AWS ramt af nedbrud efter strømsvigt i datacenter: Epic Games, Slack og Hulu ramt

Et af AWS' datacentre blev onsdag ramt af et strømsvigt, hvilket resulterede i udfald for flere tjenester. Det er kun få uger siden, at et større udfald fik flere streaming-tjenester til at falde ud.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

En række apps og websites blev onsdag ramt af et nedbrud, da en strømafbrydelse sendte et af AWS' datacentre i knæ på den amerikanske østkyst.

Blandt de påvirkede tjenester var streming-tjenesten Hulu, samarbejdsværktøjet Slack og computerspilsproducenten Epic Games, skriver Reuters.

Amazon nævner i en opdatering, af nedbruddet begyndte omkring klokken 08.00 amerikansk tid. Omkring 40 minutter efter blev endnu en opdatering lagt op, hvor der stod, at problemet var blevet fikset.

"Problemet er blevet løst og vores services fungerer igen normalt," oplyser AWS.

Tidligere på måneden blev AWS ligeledes ramt af et stort udfald, der fik Netflix og Disney+ til at gå i sort samt aktiehandels-apen Robinhoob og Amazons egen website.

Her lød forklaringen, at nedbruddet skete efter problemer med netværks-udstyr kombineret med en API.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S