Streaming: Hundredvis af timers gratis dokumentarfilm på Waterbear

Ny streamingtjeneste peger mod en mere bæredygtig fremtid i en lang række og ofte meget flotte film, hvoraf flere har vundet bunkevis af priser.

Artikel top billede

Waterbear er en af flere engelske betegnelser for det lillebitte og hårdføre bjørnedyr, der tager alt radioaktiv bestråling og knusende tryk til temperaturer nær det absolutte nulpunkt i stiv arm.

Men det er også navn på en tjeneste, der så dagens lys tidligere på året og som stiller en lang dokumentarfilm gratis til rådighed.

Nogle film er kun få minutter lange, andre er topprofessionelle produktioner i fuld spillefilmslængde. Dertil kommer en masse midt i mellem.

Waterbear finder man en række af verdens bedste titler i genren, heriblandt flere der har vundet priser ved nogle af de mest respekterede festivaler for dokumentarfilm.

Det gælder blandt andet titler som End of the Line (om overfiskeri), The Pollinators (bier) eller Chasing Ice ( Arktis).

en her er også titler om energiproduktion, misinformation, genanvendelse, global opvarmning, madspild, samfund og fællesskab og meget mere.

Fælles for filmene på Waterbear er, at de fortæller om en aktuel udfordring, men ofte også peger fremad mod en mere bæredygtig fremtid i bredere forstand. Dertil kommer at mange af titlerne er utroligt flot produceret.

Men se selv mere her

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS