Huawei kaster sig ind på det kinesiske elbilsmarked i konkurrence med Tesla

Om få måneder lanceres den første bil, der kører på Huaweis styresystem, HarmonyOS.

Artikel top billede

Huawei har netop løftet sløret for en kommende bil, hvis specifikationer slår Tesla Model Y, påstår den kinesiske tech-gigant.

Bilen, der hedder Aito M5, er den første, der vil anvende Huaweis operativsystem, HarmonyOS.

Den vil ramme gaden omkring 20. februar, og der er tale om en hybrdbil, der både kører på el og benzin, skriver CNBC.

Det fortalte Richard Yu, Huaweis øverste chef for consumer-forretningen, på et af virksomhedens årlige produktlancering-events torsdag.

Huawei har ikke i sinde selv at producere elbiler, er det tidligere blevet meldt ud. Men i stedet satser tech-giganten på teknologi til industrien såsom styresystemer og software til førerløs kørsel.

Startprisen på Aito M5 kommer til at være omkring 250.000 yuan, hvilket svarer til 260.000 kroner, på det kinesiske marked.

Det er billigere end Teslas Model Y, der begynder på 280.752 yuan.For nyligt kunne den kinesiske elbilsproducent Nio også præsentere sin seneste udfordrer til Tesla.

Modellen hedder ET5 og kommer med knap 490 hestekræfter, 0-100 tider på 4,3 sekunder og et særligt batteri på op til 150 kW, der skulle give strøm til over 1000 kilometer ud fra den kinesiske CLTC-standard.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet