Huawei kaster sig ind på det kinesiske elbilsmarked i konkurrence med Tesla

Om få måneder lanceres den første bil, der kører på Huaweis styresystem, HarmonyOS.

Artikel top billede

Huawei har netop løftet sløret for en kommende bil, hvis specifikationer slår Tesla Model Y, påstår den kinesiske tech-gigant.

Bilen, der hedder Aito M5, er den første, der vil anvende Huaweis operativsystem, HarmonyOS.

Den vil ramme gaden omkring 20. februar, og der er tale om en hybrdbil, der både kører på el og benzin, skriver CNBC.

Det fortalte Richard Yu, Huaweis øverste chef for consumer-forretningen, på et af virksomhedens årlige produktlancering-events torsdag.

Huawei har ikke i sinde selv at producere elbiler, er det tidligere blevet meldt ud. Men i stedet satser tech-giganten på teknologi til industrien såsom styresystemer og software til førerløs kørsel.

Startprisen på Aito M5 kommer til at være omkring 250.000 yuan, hvilket svarer til 260.000 kroner, på det kinesiske marked.

Det er billigere end Teslas Model Y, der begynder på 280.752 yuan.For nyligt kunne den kinesiske elbilsproducent Nio også præsentere sin seneste udfordrer til Tesla.

Modellen hedder ET5 og kommer med knap 490 hestekræfter, 0-100 tider på 4,3 sekunder og et særligt batteri på op til 150 kW, der skulle give strøm til over 1000 kilometer ud fra den kinesiske CLTC-standard.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network