Huawei kaster sig ind på det kinesiske elbilsmarked i konkurrence med Tesla

Om få måneder lanceres den første bil, der kører på Huaweis styresystem, HarmonyOS.

Artikel top billede

Huawei har netop løftet sløret for en kommende bil, hvis specifikationer slår Tesla Model Y, påstår den kinesiske tech-gigant.

Bilen, der hedder Aito M5, er den første, der vil anvende Huaweis operativsystem, HarmonyOS.

Den vil ramme gaden omkring 20. februar, og der er tale om en hybrdbil, der både kører på el og benzin, skriver CNBC.

Det fortalte Richard Yu, Huaweis øverste chef for consumer-forretningen, på et af virksomhedens årlige produktlancering-events torsdag.

Huawei har ikke i sinde selv at producere elbiler, er det tidligere blevet meldt ud. Men i stedet satser tech-giganten på teknologi til industrien såsom styresystemer og software til førerløs kørsel.

Startprisen på Aito M5 kommer til at være omkring 250.000 yuan, hvilket svarer til 260.000 kroner, på det kinesiske marked.

Det er billigere end Teslas Model Y, der begynder på 280.752 yuan.For nyligt kunne den kinesiske elbilsproducent Nio også præsentere sin seneste udfordrer til Tesla.

Modellen hedder ET5 og kommer med knap 490 hestekræfter, 0-100 tider på 4,3 sekunder og et særligt batteri på op til 150 kW, der skulle give strøm til over 1000 kilometer ud fra den kinesiske CLTC-standard.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S