Huawei kaster sig ind på det kinesiske elbilsmarked i konkurrence med Tesla

Om få måneder lanceres den første bil, der kører på Huaweis styresystem, HarmonyOS.

Artikel top billede

Huawei har netop løftet sløret for en kommende bil, hvis specifikationer slår Tesla Model Y, påstår den kinesiske tech-gigant.

Bilen, der hedder Aito M5, er den første, der vil anvende Huaweis operativsystem, HarmonyOS.

Den vil ramme gaden omkring 20. februar, og der er tale om en hybrdbil, der både kører på el og benzin, skriver CNBC.

Det fortalte Richard Yu, Huaweis øverste chef for consumer-forretningen, på et af virksomhedens årlige produktlancering-events torsdag.

Huawei har ikke i sinde selv at producere elbiler, er det tidligere blevet meldt ud. Men i stedet satser tech-giganten på teknologi til industrien såsom styresystemer og software til førerløs kørsel.

Startprisen på Aito M5 kommer til at være omkring 250.000 yuan, hvilket svarer til 260.000 kroner, på det kinesiske marked.

Det er billigere end Teslas Model Y, der begynder på 280.752 yuan.For nyligt kunne den kinesiske elbilsproducent Nio også præsentere sin seneste udfordrer til Tesla.

Modellen hedder ET5 og kommer med knap 490 hestekræfter, 0-100 tider på 4,3 sekunder og et særligt batteri på op til 150 kW, der skulle give strøm til over 1000 kilometer ud fra den kinesiske CLTC-standard.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S