Forsvaret køber EPJ for 17 mio. kroner

Det danske forsvar vil indenfor de kommende år indføre elektroniske patientjournaler på alle sine infirmerier. EPJ skal afløse de brune papirposer med helbredsoplysninger, som volder problemer, hvis manden er i Irak og posen i Skive. Forsvaret har afsat 17 millioner kroner til projektet.

Det danske forsvar vil investere op mod 17 millioner kroner i at indføre elektroniske patientjournaler på sine infirmerier.

Dermed følger den danske hær i hælene på de danske sygehuse, der i flere år har arbejdet på indførelsen af de elektroniske journaler.

Hærens elektroniske patientjournaler skal først og fremmest anvendes på dens infirmerier herhjemme, men det er planen, at de elektroniske journaler på længere sigt skal kunne anvendes under udenlandske aktioner.

Skal erstatte brune mapper

De kommende militære patientjournaler skal erstatte det papir-system - Helbredsposen - som det danske forsvar anvender i dag.

Det er helt ordinære brune papirmapper med alle helbreds-dokumenter i - lige fra større skader til optegnelser over sygdomsforløb til vaccinationer og andet.

- Der er en del ulemper med poserne - især med at finde ud af, hvor de er, hvis ikke den enkelte mand tager den med sig. Og det gør han ikke altid, siger orlogskaptajn Ivan Stephansen, projektleder i Forsvarets Informatiktjeneste.

Det volder i dag problemer, fordi mange af forsvarets ansatte er meget på farten.

- Manden kan være i Irak og hans helbredspose i Skive. Eller posen kan være på Færøerne og manden i Skive. Og hvis en mand fra Hørshom for eksempel er på træning i Oksbøl og får en rift i fingeren, skal det skrives ind i hans helbredspose. Og her har han ikke sin mappe med, siger Ivan Stephansen.

I kølvandet på amterne
Forsvaret regner med at kunne lægge sig nogenlunde i kølvandet på det udviklingsarbejde, som en række af udviklerne af de elektroniske patientjournaler har lagt i forbindelse med amternes EPJ-projekter.

Derfor er det vigtigt, at de kommende bud på projekterne holder prisen på de 17 millioner afsatte kroner indtil udgangen af 2009 til etablering, service og vedligeholdelse.

- Vi ved faktisk ikke helt, hvad der findes på markedet. Men vi ved ret nøjagtigt, hvad vi har brug for. Og vi regner da med, at hovedparten af vores krav kan blive nået med det, som producenterne har udviklet til amterne, siger Ivan Stephansen.

Forsvaret har tidligere indført elektroniske patientjournaler i sin tandpleje, der i dag anvender elektroniske tandjournaler baseret på Microsofts X-dont-system, der er leveret af Plass Data fra Holbæk.

EPJ-projektet skal fra begyndelsen kunne håndtere journaler for omkring 150.000 personer, og det er planen, at dette tal skal stige med 12.000 om året til et samlet maksimum på 350.000 personer.

Systemet skal kunne håndtere op mod 400 journaler samtidig i spidsbelastninger og skal i første omgang være net-baseret og kunne anvendes på Forsvarets intranet, FIIN (Forsvarets Integrerede Informatik Netværk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S