Forsvaret køber EPJ for 17 mio. kroner

Det danske forsvar vil indenfor de kommende år indføre elektroniske patientjournaler på alle sine infirmerier. EPJ skal afløse de brune papirposer med helbredsoplysninger, som volder problemer, hvis manden er i Irak og posen i Skive. Forsvaret har afsat 17 millioner kroner til projektet.

Det danske forsvar vil investere op mod 17 millioner kroner i at indføre elektroniske patientjournaler på sine infirmerier.

Dermed følger den danske hær i hælene på de danske sygehuse, der i flere år har arbejdet på indførelsen af de elektroniske journaler.

Hærens elektroniske patientjournaler skal først og fremmest anvendes på dens infirmerier herhjemme, men det er planen, at de elektroniske journaler på længere sigt skal kunne anvendes under udenlandske aktioner.

Skal erstatte brune mapper

De kommende militære patientjournaler skal erstatte det papir-system - Helbredsposen - som det danske forsvar anvender i dag.

Det er helt ordinære brune papirmapper med alle helbreds-dokumenter i - lige fra større skader til optegnelser over sygdomsforløb til vaccinationer og andet.

- Der er en del ulemper med poserne - især med at finde ud af, hvor de er, hvis ikke den enkelte mand tager den med sig. Og det gør han ikke altid, siger orlogskaptajn Ivan Stephansen, projektleder i Forsvarets Informatiktjeneste.

Det volder i dag problemer, fordi mange af forsvarets ansatte er meget på farten.

- Manden kan være i Irak og hans helbredspose i Skive. Eller posen kan være på Færøerne og manden i Skive. Og hvis en mand fra Hørshom for eksempel er på træning i Oksbøl og får en rift i fingeren, skal det skrives ind i hans helbredspose. Og her har han ikke sin mappe med, siger Ivan Stephansen.

I kølvandet på amterne
Forsvaret regner med at kunne lægge sig nogenlunde i kølvandet på det udviklingsarbejde, som en række af udviklerne af de elektroniske patientjournaler har lagt i forbindelse med amternes EPJ-projekter.

Derfor er det vigtigt, at de kommende bud på projekterne holder prisen på de 17 millioner afsatte kroner indtil udgangen af 2009 til etablering, service og vedligeholdelse.

- Vi ved faktisk ikke helt, hvad der findes på markedet. Men vi ved ret nøjagtigt, hvad vi har brug for. Og vi regner da med, at hovedparten af vores krav kan blive nået med det, som producenterne har udviklet til amterne, siger Ivan Stephansen.

Forsvaret har tidligere indført elektroniske patientjournaler i sin tandpleje, der i dag anvender elektroniske tandjournaler baseret på Microsofts X-dont-system, der er leveret af Plass Data fra Holbæk.

EPJ-projektet skal fra begyndelsen kunne håndtere journaler for omkring 150.000 personer, og det er planen, at dette tal skal stige med 12.000 om året til et samlet maksimum på 350.000 personer.

Systemet skal kunne håndtere op mod 400 journaler samtidig i spidsbelastninger og skal i første omgang være net-baseret og kunne anvendes på Forsvarets intranet, FIIN (Forsvarets Integrerede Informatik Netværk.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S