Google-selskabet Waymo klar med fremtidens bil uden rat og pedaler: Se billederne

Alphabet-selskabet Waymo og den kinesiske bilproducent Geely er gået samme om at producere en helt ny flåde af autonome taxier. Tjek de første billeder her.

Artikel top billede

(Foto: Waymo)

Waymo, Alphabets storstilede bilsatsning, løfter sløret for, hvordan fremtidens autonome taxier måske kommer til at se ud.

Det sker efter, at Waymo netop har offentliggjort en række vilde konceptbilleder for en helt nye flåde af selvkørende biler.

Det sker i samarbejde med den kinesiske bilproducent Geely, der sammen med Waymo er klar med de første designs af fremtidens robottaxier.

Fremtidens modeller vil blandt andet komme helt uden rat og pedaler.

Designes i Sverige

Flåden skal designes i Sverige, hvor Geely ejer den svenske bilproducent Volvo. I første omgang bliver bilerne designet ud fra Geelys helelektriske femdørs Zeekr.

Waymo vil derefter udstyre bilerne med den hardware og software, der er nødvendig for autonom kørsel, skriver Waymo i en blog.

De første billeder af konceptbilen har et fladt gulv, lav indstigningshøjde og er designet til nem ind- og udstigning med skydedøre, tilbagelænede sæder og masser af frihøjde.

Indtil videre er det dog blot konceptbilleder og afspejler ikke nødvendigvis det færdige design, som i sidste ende vil bevæge sig rundt på vejene.

Det er planen bilerne vil blive lanceret i USA som en del af Waymos eksisterende flåde "i de kommende år."

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S