Apple giver kæmpe-bonusser til medarbejdere for at undgå, at de skifter til Facebook/Meta

Apple forsøger at undgå, at nøglemedarbejdere skifter til Meta/Facebook ved at udlove kæmpe-bonusser på mere end en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forsøger at fastholde de bedste medarbejdere ved at udbetale meget store bonusser, som i en række tilfælde har været på mere end en million kroner.

Det sker ikke mindst for at forhindre, at Facebooks moderselskab, Meta, render med de bedste medarbejdere.

Meta med Mark Zuckerberg i spidsen er nemlig for tiden på jagt efter de bedste it-folk, som skal være med til at opfylde selskabets plan om at skabe fremtidens internet i form at et stort metaverse.

Ifølge Bloomberg udstedte Apple for en uges tid siden pludselig aktieoptioner til en række nøglemedarbejdere på en række områder.

De tæller vigtige folk inden for udvikling af hardware, silicium-design, software samt udvalgte driftsfolk.

Aktieoptionerne løber i fire år og er ifølge Bloomberg i størrelsesordenen 50.000 dollar til 180.000 dollar. Det svarer til mellem omkring 550.000 kroner og 1.2 millioner kroner.

Bloomberg skriver, at bonussen er kommet som en overraskelse for mange af medarbejderne, som ikke havde forventet at modtage dem.

Meta har i de seneste måneder ‘hugget’ mere end 100 vigtige medarbejdere fra Apple, som dog også har været på rov hos Facebook.

Kampen står ikke mindst på udviklingen af headset til augmented reality og virtual reality.

Her planlægger både Facebook og Apple store releases inden for de kommende par år.

Ifølge Bloomberg får Apple-medarbejderrne normalt en fast løn suppleret med aktier og en kontant bonus, når bestemte mål bliver nået.

Det er således ikke almindeligt, at Apple uddeler deciderede aktieoptioner til medarbejderne under topledelsen - og slet ikke i denne størrelse.

Facebook har samtidig hævet lønningerne markant for nøglemedarbejdere.

Ifølge Bloomberg har selskabet øget sine bestræbelser på at tiltrække topudviklere inden for AR, AI samt software- og hardware-udvikling fra Apple.

Facebook og Apple er naboer, og de to selskabers hovedkvarterer - Apple Park og Menlo Park - ligger blot 30 kilometer fra hinanden i San Fransciso-området.

Apples aktiekurs er steget med 36 procent i 2021.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect