Apple giver kæmpe-bonusser til medarbejdere for at undgå, at de skifter til Facebook/Meta

Apple forsøger at undgå, at nøglemedarbejdere skifter til Meta/Facebook ved at udlove kæmpe-bonusser på mere end en million kroner.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forsøger at fastholde de bedste medarbejdere ved at udbetale meget store bonusser, som i en række tilfælde har været på mere end en million kroner.

Det sker ikke mindst for at forhindre, at Facebooks moderselskab, Meta, render med de bedste medarbejdere.

Meta med Mark Zuckerberg i spidsen er nemlig for tiden på jagt efter de bedste it-folk, som skal være med til at opfylde selskabets plan om at skabe fremtidens internet i form at et stort metaverse.

Ifølge Bloomberg udstedte Apple for en uges tid siden pludselig aktieoptioner til en række nøglemedarbejdere på en række områder.

De tæller vigtige folk inden for udvikling af hardware, silicium-design, software samt udvalgte driftsfolk.

Aktieoptionerne løber i fire år og er ifølge Bloomberg i størrelsesordenen 50.000 dollar til 180.000 dollar. Det svarer til mellem omkring 550.000 kroner og 1.2 millioner kroner.

Bloomberg skriver, at bonussen er kommet som en overraskelse for mange af medarbejderne, som ikke havde forventet at modtage dem.

Meta har i de seneste måneder ‘hugget’ mere end 100 vigtige medarbejdere fra Apple, som dog også har været på rov hos Facebook.

Kampen står ikke mindst på udviklingen af headset til augmented reality og virtual reality.

Her planlægger både Facebook og Apple store releases inden for de kommende par år.

Ifølge Bloomberg får Apple-medarbejderrne normalt en fast løn suppleret med aktier og en kontant bonus, når bestemte mål bliver nået.

Det er således ikke almindeligt, at Apple uddeler deciderede aktieoptioner til medarbejderne under topledelsen - og slet ikke i denne størrelse.

Facebook har samtidig hævet lønningerne markant for nøglemedarbejdere.

Ifølge Bloomberg har selskabet øget sine bestræbelser på at tiltrække topudviklere inden for AR, AI samt software- og hardware-udvikling fra Apple.

Facebook og Apple er naboer, og de to selskabers hovedkvarterer - Apple Park og Menlo Park - ligger blot 30 kilometer fra hinanden i San Fransciso-området.

Apples aktiekurs er steget med 36 procent i 2021.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen