Du troede, den var død og borte, men den sejlivede stationære computer er på vej mod et comeback

Smartphones og bærbare computere løber med al opmærksomheden, men den stationære computer er svær at slå ihjel. Ifølge analysehuset IDC forventes salget af stationære computere tilmed at stige i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efter computer-markedet i mange år har stået i smartphonen og de bærbare computeres tegn, så er den stationære computer på vej mod et stort og for mange måske overraskende comeback.

Det viser helt nye tal fra analysehuset IDC ifølge Wall Street Journal.

Ifølge analysehusets tal forventes det, at salget af stationære computere vil stige med syv procent i det indeværende år.

Det sker efter, at salget af de stationære computere blev ramt af et stort fald i starten af pandemien, hvor uvisheden om fremtidige arbejdsforhold betød, at mange foretrak bærbare computere.

I pandemiens første år steg salget af bærbare computer således også med hele 29 procent ifølge tal fra IDC, men ifølge analysehuset forventes væksten at falde til 15 procent i det kommende år.

Derfor går den frem

Når den stationære computer er så sejlivet og nu tilmed spås fremgang skyldes det
ifølge Wall Street Journal, at mange mennesker har etableret et mere permanent hjemmearbejds setup, mens andre er begyndt at vende tilbage til kontorene.

Her kan den stationære computer tilbyde flere hestekræfter, mere hukommelse og større skærme til en ofte fornuftig pris.

”Mange af de folk, der har arbejdet hjemmefra har muligvis været ok med en bærbar tidligere. Men nu vil de gerne have en større skærm, så de kan være mere produktive. De vil også have et godt tastatur, en mus og mulighed for flere skærme,” siger Alex Cho, der direktør for personlige systemer hos HP til Wall Street Journal.

Hør også podcasten Inde i maskinen, hvor Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon siger at nu kan du roligt købe Intel igen - og fortæller mere om de nye processorer i podcasten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS