Du troede, den var død og borte, men den sejlivede stationære computer er på vej mod et comeback

Smartphones og bærbare computere løber med al opmærksomheden, men den stationære computer er svær at slå ihjel. Ifølge analysehuset IDC forventes salget af stationære computere tilmed at stige i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efter computer-markedet i mange år har stået i smartphonen og de bærbare computeres tegn, så er den stationære computer på vej mod et stort og for mange måske overraskende comeback.

Det viser helt nye tal fra analysehuset IDC ifølge Wall Street Journal.

Ifølge analysehusets tal forventes det, at salget af stationære computere vil stige med syv procent i det indeværende år.

Det sker efter, at salget af de stationære computere blev ramt af et stort fald i starten af pandemien, hvor uvisheden om fremtidige arbejdsforhold betød, at mange foretrak bærbare computere.

I pandemiens første år steg salget af bærbare computer således også med hele 29 procent ifølge tal fra IDC, men ifølge analysehuset forventes væksten at falde til 15 procent i det kommende år.

Derfor går den frem

Når den stationære computer er så sejlivet og nu tilmed spås fremgang skyldes det
ifølge Wall Street Journal, at mange mennesker har etableret et mere permanent hjemmearbejds setup, mens andre er begyndt at vende tilbage til kontorene.

Her kan den stationære computer tilbyde flere hestekræfter, mere hukommelse og større skærme til en ofte fornuftig pris.

”Mange af de folk, der har arbejdet hjemmefra har muligvis været ok med en bærbar tidligere. Men nu vil de gerne have en større skærm, så de kan være mere produktive. De vil også have et godt tastatur, en mus og mulighed for flere skærme,” siger Alex Cho, der direktør for personlige systemer hos HP til Wall Street Journal.

Hør også podcasten Inde i maskinen, hvor Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon siger at nu kan du roligt købe Intel igen - og fortæller mere om de nye processorer i podcasten.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics