Du troede, den var død og borte, men den sejlivede stationære computer er på vej mod et comeback

Smartphones og bærbare computere løber med al opmærksomheden, men den stationære computer er svær at slå ihjel. Ifølge analysehuset IDC forventes salget af stationære computere tilmed at stige i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efter computer-markedet i mange år har stået i smartphonen og de bærbare computeres tegn, så er den stationære computer på vej mod et stort og for mange måske overraskende comeback.

Det viser helt nye tal fra analysehuset IDC ifølge Wall Street Journal.

Ifølge analysehusets tal forventes det, at salget af stationære computere vil stige med syv procent i det indeværende år.

Det sker efter, at salget af de stationære computere blev ramt af et stort fald i starten af pandemien, hvor uvisheden om fremtidige arbejdsforhold betød, at mange foretrak bærbare computere.

I pandemiens første år steg salget af bærbare computer således også med hele 29 procent ifølge tal fra IDC, men ifølge analysehuset forventes væksten at falde til 15 procent i det kommende år.

Derfor går den frem

Når den stationære computer er så sejlivet og nu tilmed spås fremgang skyldes det
ifølge Wall Street Journal, at mange mennesker har etableret et mere permanent hjemmearbejds setup, mens andre er begyndt at vende tilbage til kontorene.

Her kan den stationære computer tilbyde flere hestekræfter, mere hukommelse og større skærme til en ofte fornuftig pris.

”Mange af de folk, der har arbejdet hjemmefra har muligvis været ok med en bærbar tidligere. Men nu vil de gerne have en større skærm, så de kan være mere produktive. De vil også have et godt tastatur, en mus og mulighed for flere skærme,” siger Alex Cho, der direktør for personlige systemer hos HP til Wall Street Journal.

Hør også podcasten Inde i maskinen, hvor Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon siger at nu kan du roligt købe Intel igen - og fortæller mere om de nye processorer i podcasten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job