Du troede, den var død og borte, men den sejlivede stationære computer er på vej mod et comeback

Smartphones og bærbare computere løber med al opmærksomheden, men den stationære computer er svær at slå ihjel. Ifølge analysehuset IDC forventes salget af stationære computere tilmed at stige i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efter computer-markedet i mange år har stået i smartphonen og de bærbare computeres tegn, så er den stationære computer på vej mod et stort og for mange måske overraskende comeback.

Det viser helt nye tal fra analysehuset IDC ifølge Wall Street Journal.

Ifølge analysehusets tal forventes det, at salget af stationære computere vil stige med syv procent i det indeværende år.

Det sker efter, at salget af de stationære computere blev ramt af et stort fald i starten af pandemien, hvor uvisheden om fremtidige arbejdsforhold betød, at mange foretrak bærbare computere.

I pandemiens første år steg salget af bærbare computer således også med hele 29 procent ifølge tal fra IDC, men ifølge analysehuset forventes væksten at falde til 15 procent i det kommende år.

Derfor går den frem

Når den stationære computer er så sejlivet og nu tilmed spås fremgang skyldes det
ifølge Wall Street Journal, at mange mennesker har etableret et mere permanent hjemmearbejds setup, mens andre er begyndt at vende tilbage til kontorene.

Her kan den stationære computer tilbyde flere hestekræfter, mere hukommelse og større skærme til en ofte fornuftig pris.

”Mange af de folk, der har arbejdet hjemmefra har muligvis været ok med en bærbar tidligere. Men nu vil de gerne have en større skærm, så de kan være mere produktive. De vil også have et godt tastatur, en mus og mulighed for flere skærme,” siger Alex Cho, der direktør for personlige systemer hos HP til Wall Street Journal.

Hør også podcasten Inde i maskinen, hvor Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon siger at nu kan du roligt købe Intel igen - og fortæller mere om de nye processorer i podcasten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S