Det kan danske CIO'er lære af coronakrisen: Top-CIO Thomas Grane advarer mod én fejl, du ikke må begå

Interview: Coronakrisen har givet en helt ny måde at arbejde på, som de fleste vil tage med sig efter nedlukningerne. Matas' CIO, Thomas Grane giver sine bedste råd og de største faldgruber, du som it-leder ikke må falde i.

Artikel top billede

(Foto: Schiller Graphics / Flemming Schiller)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan CIO Thomas Grane har tilpasset hjemmearbejdet for it-afdelingen i Matas
  • Hvad han mener den største fejl er, man kan begå
867
4:30 min
De danske it-afdelinger arbejder fundementalt anderledes end før coronakrisen. Det kan der efterhånden ikke være tvivl om.

Men den nye måde at arbejde på stiller it-lederne over for en permanent udfordring.

For den danske top-CIO i Matas Thomas Grane er der derfor også flere vigtige pointer, man skal tage med sig som leder i en it-afdeling.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect