Stig Abildsøs og Wingmen Solution sælger fra til hollandsk kapitalfond

Wingmen Solution bliver en del af et nyt netværk under den hollandske kapitalfond Quadrum Capital.

Artikel top billede

Den danske it-millionær Stig Abildsøs it-virksomhed Wingmen Solution sælger nu en del af selskabet fra til den hollandske kapitalfond Quadrum Capital, hvor selskabet sammen med Avit Group, der ligeledes er hollandsk, bliver en del af et nyt netværk.

Det skriver Børsen.

”Det vil styrke vores position overfor vores kunder, og være attraktivt i forhold til vores medarbejdere. Både nuværende og nye.
Derfor er vi nu blevet enige om at gå sammen i et netværk, hvor vi kan få endnu mere gavn af de kompetencer og synergier, vi har,” siger Kåre Christensen, der er administrerende direktør og medstifter af Wingmen Solutions, desuden i en pressemeddelelse.

Wingmen Solution der er Cisco-partner oplyser ikke yderligere økonomiske detaljer i forbindelse med sammenlægningen.

I november offentliggjorde Wingmen Solutions sit regnskab for året 2020/2021, og det viste overskud før skat på 21 millioner kroner. Selskabet har i dag 60 ansatte.

Før han i 2017 stiftede Wingmen Solutions var Stig Abilsøe i 2000 med til at stifte Axcess, som i 2014 blev solgt til Atea for 317 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS