Stig Abildsøs og Wingmen Solution sælger fra til hollandsk kapitalfond

Wingmen Solution bliver en del af et nyt netværk under den hollandske kapitalfond Quadrum Capital.

Artikel top billede

Den danske it-millionær Stig Abildsøs it-virksomhed Wingmen Solution sælger nu en del af selskabet fra til den hollandske kapitalfond Quadrum Capital, hvor selskabet sammen med Avit Group, der ligeledes er hollandsk, bliver en del af et nyt netværk.

Det skriver Børsen.

”Det vil styrke vores position overfor vores kunder, og være attraktivt i forhold til vores medarbejdere. Både nuværende og nye.
Derfor er vi nu blevet enige om at gå sammen i et netværk, hvor vi kan få endnu mere gavn af de kompetencer og synergier, vi har,” siger Kåre Christensen, der er administrerende direktør og medstifter af Wingmen Solutions, desuden i en pressemeddelelse.

Wingmen Solution der er Cisco-partner oplyser ikke yderligere økonomiske detaljer i forbindelse med sammenlægningen.

I november offentliggjorde Wingmen Solutions sit regnskab for året 2020/2021, og det viste overskud før skat på 21 millioner kroner. Selskabet har i dag 60 ansatte.

Før han i 2017 stiftede Wingmen Solutions var Stig Abilsøe i 2000 med til at stifte Axcess, som i 2014 blev solgt til Atea for 317 millioner kroner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S