Nu klapper det: Hardwaren er på plads til folde-tablets – der er dog en sidste knast

Intel er klar med en ny standard for tablets og andre bærbare med foldbare displays.

Artikel top billede

Midt i al travlheden med at introducere hele 12 nye desktop og otte nye bærbare processorer, udstikker chipgiganten Intel en ny kurs for en gryende klasse af foldbare enheder.

Efter at have set på mere eller mindre sammenklappelige mobiltelefoner debuterer de seneste år, er det blevet tur til, at tabletten også kan fungere som klapsammenmad.

Og den udvikling kræver hardware, som kan forstå eksempelvis i hvilken retning enheden vender, men også hvorvidt den er foldet på den ene led og fungerer som netbook eller på den anden og læses som et hæfte.

Mulighederne er mange, og dem ønsker Intel at adressere med en udvidels af sin EVO-standard for bærbare enheder.

Mangler afgørende support

Intels bestræbelser afhænger dog også af, at softwaren ombord følger trop.

Og her mangler nuværende foldbare enheder, såsom Lenovos Thinkpad Fold X1 eller andre fremtidige enheder såsom Samsung Galaxy Fold 17 afgørende support i Windows-styresystemet.

Her har Lenovos folde-tablet døjet med at få Windows 10 til at fungere, hvorfor selskabet har belagt styresystemet med sine egne software-løsninger, for at få enheden til at fungere hensigtmæssigt.

Windows 11 skulle dog allerede nu yde bedre understøttelse, selvom styresystemet ikke er optimeret til foldbare skærme, lyder det blandt andet hos en brugergruppe på forummet Reddit.

Android-udvikling

Mens Intel nu fjerner de hardware-mæssigt bremseklodser for foldbare enheder, er Google i færd med at lægge sidste bånd på en særlig version af Android 12 tiltænkt tablets.

Denne skal udkomme en gang i andet kvartal i 2022 og vil blandt andet rumme notifikationsgardiner og interface-elementer tiltænkt foldeenheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune