Nu klapper det: Hardwaren er på plads til folde-tablets – der er dog en sidste knast

Intel er klar med en ny standard for tablets og andre bærbare med foldbare displays.

Artikel top billede

Midt i al travlheden med at introducere hele 12 nye desktop og otte nye bærbare processorer, udstikker chipgiganten Intel en ny kurs for en gryende klasse af foldbare enheder.

Efter at have set på mere eller mindre sammenklappelige mobiltelefoner debuterer de seneste år, er det blevet tur til, at tabletten også kan fungere som klapsammenmad.

Og den udvikling kræver hardware, som kan forstå eksempelvis i hvilken retning enheden vender, men også hvorvidt den er foldet på den ene led og fungerer som netbook eller på den anden og læses som et hæfte.

Mulighederne er mange, og dem ønsker Intel at adressere med en udvidels af sin EVO-standard for bærbare enheder.

Mangler afgørende support

Intels bestræbelser afhænger dog også af, at softwaren ombord følger trop.

Og her mangler nuværende foldbare enheder, såsom Lenovos Thinkpad Fold X1 eller andre fremtidige enheder såsom Samsung Galaxy Fold 17 afgørende support i Windows-styresystemet.

Her har Lenovos folde-tablet døjet med at få Windows 10 til at fungere, hvorfor selskabet har belagt styresystemet med sine egne software-løsninger, for at få enheden til at fungere hensigtmæssigt.

Windows 11 skulle dog allerede nu yde bedre understøttelse, selvom styresystemet ikke er optimeret til foldbare skærme, lyder det blandt andet hos en brugergruppe på forummet Reddit.

Android-udvikling

Mens Intel nu fjerner de hardware-mæssigt bremseklodser for foldbare enheder, er Google i færd med at lægge sidste bånd på en særlig version af Android 12 tiltænkt tablets.

Denne skal udkomme en gang i andet kvartal i 2022 og vil blandt andet rumme notifikationsgardiner og interface-elementer tiltænkt foldeenheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S