Artikel top billede

NNIT risikerer at miste kæmpeordre hos ATP: Tre it-leverandører er med i slutspurten om tidligere monopolsystem til 210 millioner kroner

ATP har siden april været i gang med udbuddet af det tidligere monopolsystem til udbetaling af barselsdagpenge, som NNIT i dag varetager. 10 måneder senere, er der stadig ingen afklaring, men forhandlinger er i fuld gang, lyder det.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i genudbuddet af systemet bag barselsdagpenge
  • Hvorfor NNIT risikerer at miste opgaven
  • Antallet af leverandører der kæmper om den store kontrakt
324
1:45 min
Det er nu over 10 måneder siden, at ATP sendte genudbud af det centrale og tidligere monopolsystem til udbetaling af barselsdagpenge i markedet.

Men der er stadig ingen afklaring på, hvilken it-leverandør der i helt op til 10 år skal drive it-systemet videre.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på