NNIT risikerer at miste kæmpeordre hos ATP: Tre it-leverandører er med i slutspurten om tidligere monopolsystem til 210 millioner kroner

ATP har siden april været i gang med udbuddet af det tidligere monopolsystem til udbetaling af barselsdagpenge, som NNIT i dag varetager. 10 måneder senere, er der stadig ingen afklaring, men forhandlinger er i fuld gang, lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i genudbuddet af systemet bag barselsdagpenge
  • Hvorfor NNIT risikerer at miste opgaven
  • Antallet af leverandører der kæmper om den store kontrakt
324
1:45 min
Det er nu over 10 måneder siden, at ATP sendte genudbud af det centrale og tidligere monopolsystem til udbetaling af barselsdagpenge i markedet.

Men der er stadig ingen afklaring på, hvilken it-leverandør der i helt op til 10 år skal drive it-systemet videre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job