It-fejl udskyder milliardbeløb til danske kommuner: KL kræver lovændringer

En it-fejl i Kommunernes Ydelsessystem, KY, betyder, at op imod en milliard kroner først kan blive udbetalt til kommunerne senere på året. "Det er altid beklageligt, når der findes fejl i store offentlige it-løsninger. Det gør vi naturligvis alt, hvad vi kan for at rette op på," lyder det fra KL.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor KL mener, at en it-fejl kan undgås med lovændringer
  • Se hvad den omfattende it-fejl i KY betyder for de danske kommuner
499
2:30 min
Før jul sendte Kommunernes Landsforening (KL) og Kombit en fælles besked til beskæftigelsesministeren om, at en it-fejl i Kommunernes Ydelsessystem, KY, betyder at en milliard kroner ikke er blevet udbetalt til kommunerne.

Fejlen betyder, at kommunerne ikke har fået beregnet den refusion, de skal modtage fra staten. Den kan først blive beregnet til februar og først derefter blive udbetalt.

Det oplyser kontorchef Camilla Tanghøj i KL i en mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS