It-fejl udskyder milliardbeløb til danske kommuner: KL kræver lovændringer

En it-fejl i Kommunernes Ydelsessystem, KY, betyder, at op imod en milliard kroner først kan blive udbetalt til kommunerne senere på året. "Det er altid beklageligt, når der findes fejl i store offentlige it-løsninger. Det gør vi naturligvis alt, hvad vi kan for at rette op på," lyder det fra KL.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor KL mener, at en it-fejl kan undgås med lovændringer
  • Se hvad den omfattende it-fejl i KY betyder for de danske kommuner
499
2:30 min
Før jul sendte Kommunernes Landsforening (KL) og Kombit en fælles besked til beskæftigelsesministeren om, at en it-fejl i Kommunernes Ydelsessystem, KY, betyder at en milliard kroner ikke er blevet udbetalt til kommunerne.

Fejlen betyder, at kommunerne ikke har fået beregnet den refusion, de skal modtage fra staten. Den kan først blive beregnet til februar og først derefter blive udbetalt.

Det oplyser kontorchef Camilla Tanghøj i KL i en mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S