Nvidia slipper sit vilde RTX 3080 12GB grafikkort løs – men du får næppe lov til at købe det

Endnu et gamer-drøn er røget i handlen - på papiret.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

En af årets mest lovende grafikkort leverede grafikspecialisten Nvidia løs ved præsentationen af en særlig 12 gigabyte variant af det potente RTX 3080 kort.

Alt lå klar. Salgsdebuten skulle foregå 11. januar, mens de første partnere som EVGA skulle have kortet klar til 1.248 amerikanske dollar – over 8.160 kroner og godt en tredjedel mere, end forgængeren med 10 gigabyte ram.

Men alligevel får du ikke lov til at købe det.

Netmediet Windowscentral noterer, at til trods for den afsindige pris, er kortet ikke til at opstøve nogle steder i markedet med den verserende chipmangel som den fortsatte irriterende forklaring.

Til trods for den tårnhøje pris er EVGA’s kort ikke bare i mangelvare. Selv ventelisten er fyldt op, så du ikke kan tilmelde dig og på sigt få lov til at købe grafikkortet.

Situation er kommet til, at flere grafikkort-producenter endnu ikke har udmeldt, hvorvidt de vil kreere et kort baseret på den nye chip, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job