Nvidia slipper sit vilde RTX 3080 12GB grafikkort løs – men du får næppe lov til at købe det

Endnu et gamer-drøn er røget i handlen - på papiret.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

En af årets mest lovende grafikkort leverede grafikspecialisten Nvidia løs ved præsentationen af en særlig 12 gigabyte variant af det potente RTX 3080 kort.

Alt lå klar. Salgsdebuten skulle foregå 11. januar, mens de første partnere som EVGA skulle have kortet klar til 1.248 amerikanske dollar – over 8.160 kroner og godt en tredjedel mere, end forgængeren med 10 gigabyte ram.

Men alligevel får du ikke lov til at købe det.

Netmediet Windowscentral noterer, at til trods for den afsindige pris, er kortet ikke til at opstøve nogle steder i markedet med den verserende chipmangel som den fortsatte irriterende forklaring.

Til trods for den tårnhøje pris er EVGA’s kort ikke bare i mangelvare. Selv ventelisten er fyldt op, så du ikke kan tilmelde dig og på sigt få lov til at købe grafikkortet.

Situation er kommet til, at flere grafikkort-producenter endnu ikke har udmeldt, hvorvidt de vil kreere et kort baseret på den nye chip, lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS