Nvidia slipper sit vilde RTX 3080 12GB grafikkort løs – men du får næppe lov til at købe det

Endnu et gamer-drøn er røget i handlen - på papiret.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

En af årets mest lovende grafikkort leverede grafikspecialisten Nvidia løs ved præsentationen af en særlig 12 gigabyte variant af det potente RTX 3080 kort.

Alt lå klar. Salgsdebuten skulle foregå 11. januar, mens de første partnere som EVGA skulle have kortet klar til 1.248 amerikanske dollar – over 8.160 kroner og godt en tredjedel mere, end forgængeren med 10 gigabyte ram.

Men alligevel får du ikke lov til at købe det.

Netmediet Windowscentral noterer, at til trods for den afsindige pris, er kortet ikke til at opstøve nogle steder i markedet med den verserende chipmangel som den fortsatte irriterende forklaring.

Til trods for den tårnhøje pris er EVGA’s kort ikke bare i mangelvare. Selv ventelisten er fyldt op, så du ikke kan tilmelde dig og på sigt få lov til at købe grafikkortet.

Situation er kommet til, at flere grafikkort-producenter endnu ikke har udmeldt, hvorvidt de vil kreere et kort baseret på den nye chip, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S