Rift om it-medarbejdere: Systematic får nul ansøgere på jobopslag - forsøger i stedet at plukke folk fra andre selskaber

Efterspørgslen efter it-folk er så stor, at et af Danmarks største it-selskaber, aarhusianske Systematic, for tiden får nul ansøgninger, når selskabet slår stillinger. I stedet skal der andre metoder til.

Artikel top billede

(Foto: Systematic)

Der er så meget rift om kvalificerede it-kandidater, at selv en af Danmarks største it-virksomheder, Systematic, ikke længere modtager ansøgere, når selskabet har opslået stillinger.

I stedet er selskabet nu begyndt at gå på hugst blandt andre selskabers medarbejdere, som bliver kontaktet med tilbud om job i Systematic.

HR-direktør Rikke Rønnau fortæller til Finans, at Systematic for blot et par år siden kunne forvente at få nogle ansøgere, når der blev slået stillinger op.

“De tider er forbi. I dag laver vi decideret headhunting og search på langt hovedparten af vores stillinger. Vi er nødt til selv at række ud og spørge folk, om de kunne tænke sig et job hos os,” siger hun til avisen.

Systematic søger typisk efter tungere profiler med erfaring.

Udviklingen betyder ifølge Rikke Rønnau i sagens natur, at lønningerne presses i vejret, da der kort og godt ikke findes det nødvendige antal kandidater i markedet, som it-branchen har brug for.

Manglen på medarbejdere har mange tilfælde betydet, at it-virksomheder må undlade at byde på ellers interessante opgaver, da de mangler mandskab til at udføre opgaverne.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS