Rift om it-medarbejdere: Systematic får nul ansøgere på jobopslag - forsøger i stedet at plukke folk fra andre selskaber

Efterspørgslen efter it-folk er så stor, at et af Danmarks største it-selskaber, aarhusianske Systematic, for tiden får nul ansøgninger, når selskabet slår stillinger. I stedet skal der andre metoder til.

Artikel top billede

(Foto: Systematic)

Der er så meget rift om kvalificerede it-kandidater, at selv en af Danmarks største it-virksomheder, Systematic, ikke længere modtager ansøgere, når selskabet har opslået stillinger.

I stedet er selskabet nu begyndt at gå på hugst blandt andre selskabers medarbejdere, som bliver kontaktet med tilbud om job i Systematic.

HR-direktør Rikke Rønnau fortæller til Finans, at Systematic for blot et par år siden kunne forvente at få nogle ansøgere, når der blev slået stillinger op.

“De tider er forbi. I dag laver vi decideret headhunting og search på langt hovedparten af vores stillinger. Vi er nødt til selv at række ud og spørge folk, om de kunne tænke sig et job hos os,” siger hun til avisen.

Systematic søger typisk efter tungere profiler med erfaring.

Udviklingen betyder ifølge Rikke Rønnau i sagens natur, at lønningerne presses i vejret, da der kort og godt ikke findes det nødvendige antal kandidater i markedet, som it-branchen har brug for.

Manglen på medarbejdere har mange tilfælde betydet, at it-virksomheder må undlade at byde på ellers interessante opgaver, da de mangler mandskab til at udføre opgaverne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse