Tidsplanen skrider igen for Teslas afsindige Cybertruck: Nu er bilen forsinket på ubestemt tid

Elon Musks og Teslas vilde el-pickup ser ud til at blive forsinket, mens flere af de imponerende løfter vedrørende evner og priser er slettet fra hjemmesiden.

Artikel top billede

Elbilsproducenten Tesla og dennes notoriske frontfigur, rigmanden Elon Musk, har for vane at være meget optimistiske med sine deadlines.

Selskabets afsindige Cybertruck og dennes outrerede og kantede design, Som Tesla og Elon Musk præsenterede i 2019, skulle oprindeligt køre fra samlebåndet fra udgangen af 2021, en milepæl der siden er blevet rykket frem til en gang i 2022.

Denne ser dog ud til igen at være udskudt.

Mens det tidligere lød på selskabets hjemmeside, at bilen vil bliver fremstillet fra 2022, er den henvisning ikke længere at finde og gør udsigterne til at få leveret den vilde Cybertruck ubestemte, opdager det amerikanske bilmedie Edmunds.

Tidligere muligheder for at konfigurere sig en model, med en, to eller tre motorer og batterier, der skulle levere op til 800 kilometers rækkevidde er også fjernet, lyder det.

Bilen skulle debutere til priser fra 39.000 amerikanske dollar, godt 250.000 danske kroner, men ingen af priserne figurerer nu længere på hjemmesiden.

Borte er også henvisninger til andre af bilens kvaliteter, såsom ’højere performance end en sportsvogn’.

Det er dog fortsat muligt at forudbestille sig en plads i leveringskøen mod et depositum på 100 amerikanske dollar.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S