Rusland anklager otte personer for tilknytning til REvil-banden: Beslaglægger 20 luksusbiler og 426 millioner rubler

Den russiske sikkerhedstjeneste FSB har beslaglagt bunker af værdier fra påståede medlemmer af REvil-hackergruppen. Otte personer er nu anklaget ved en domstol i Moskva, lyder det fra et russisk nyhedsbureau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i anholdelserne i Rusland
395
2 min
Otte personer, som angiveligt har været involveret i den berygtede REvil-ransomware-bande, er blevet mødt af en række anklager ved en domstol i Moskva.

De anklagede blev anholdt som en del af en større razzia fra Ruslands føderale sikkerhedstjeneste (FSB) og Ruslands indenrigsministerium på 25 forskellige steder i Moskva, Skt. Petersborg og Lipetsk fredag 14. januar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job