Microsoft helt i top på ærgerlig liste: Her er de 10 virksomheder, hvis navne oftest anvendes til phishing-forsøg

Det er især Microsoft, DHL og Google, hvis brands oftest må lægge navn til phishingmails - og altså dermed de afsender-virksomheder, som du skal være mest påpasselig over for.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Microsoft, Google og Whatsapp er havnet på kedelige liste over de virksomheder, hvis brands oftest bliver forsøgt kopieret, når kriminelle sender phishing-mails.

Det er dog DHL, hvis brand oftest bliver brugt, når der bliver sendt snydemails. Det er første gang, DHL er i toppen på den liste.

Det viser en opgørelse over de 10 virksomheder, hvis navne oftet anvendes til phishing-forsøg fra Check Point Research, skiver Zdnet.

Ifølge Check Points tal blev DHL's logo og firmanavn anvendt i hele 23 procent af alle phishing-angreb i løbet af de sidste tre måneder i 2021.

På en klar andenplads har de kriminelle kastet deres kærlighed over Microsoft, der blev brugt i 20 procent af snyde-mails i de tre måneder.

Herefter følger WhatsApp med 11 procent, mens Google indgår i 10 procent.

Som årvågen mailbruger bør man ifølge en forsker fra Check Point dog generelt huske, at cyberkriminelle er opportunister og ofte vil drage fordel af trends og forbrugertendenser, når de ved at efterligne populære mærker, forsøger at snyde deres ofre.

Det er sandsynligvis også forklaringen bag, at DHL er blevet udnyttet så meget - formentlig i et forsøg på at udnytte det skyhøje antal nye og potentielt sårbare online shoppere i løbet af årets travleste online shopping-periode hen over julen.

Check Point fandt også, at sociale medieplatforme også blev forfalsket, hvor websteder som LinkedIn flyttede sig fra 8. til 5. plads sammenlignet med tredje kvartal og nu tegner sig for 8 procent af alle phishing-relaterede angreb.

Her er de 10 brands, der bliver brugt mest i phishing-mails:

1. DHL (23 procent)
2. Microsoft (20 procent)
3. WhatsApp (11 procent)
4. Google (10 procent)
5. Linkedin (8 procent)
6. Amazon (4 procent)
7. FedEx (3 procent)
8. Roblox (3 procent)
9. PayPal (2 procent)
10. Apple (2 procent)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S