Microsoft helt i top på ærgerlig liste: Her er de 10 virksomheder, hvis navne oftest anvendes til phishing-forsøg

Det er især Microsoft, DHL og Google, hvis brands oftest må lægge navn til phishingmails - og altså dermed de afsender-virksomheder, som du skal være mest påpasselig over for.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Microsoft, Google og Whatsapp er havnet på kedelige liste over de virksomheder, hvis brands oftest bliver forsøgt kopieret, når kriminelle sender phishing-mails.

Det er dog DHL, hvis brand oftest bliver brugt, når der bliver sendt snydemails. Det er første gang, DHL er i toppen på den liste.

Det viser en opgørelse over de 10 virksomheder, hvis navne oftet anvendes til phishing-forsøg fra Check Point Research, skiver Zdnet.

Ifølge Check Points tal blev DHL's logo og firmanavn anvendt i hele 23 procent af alle phishing-angreb i løbet af de sidste tre måneder i 2021.

På en klar andenplads har de kriminelle kastet deres kærlighed over Microsoft, der blev brugt i 20 procent af snyde-mails i de tre måneder.

Herefter følger WhatsApp med 11 procent, mens Google indgår i 10 procent.

Som årvågen mailbruger bør man ifølge en forsker fra Check Point dog generelt huske, at cyberkriminelle er opportunister og ofte vil drage fordel af trends og forbrugertendenser, når de ved at efterligne populære mærker, forsøger at snyde deres ofre.

Det er sandsynligvis også forklaringen bag, at DHL er blevet udnyttet så meget - formentlig i et forsøg på at udnytte det skyhøje antal nye og potentielt sårbare online shoppere i løbet af årets travleste online shopping-periode hen over julen.

Check Point fandt også, at sociale medieplatforme også blev forfalsket, hvor websteder som LinkedIn flyttede sig fra 8. til 5. plads sammenlignet med tredje kvartal og nu tegner sig for 8 procent af alle phishing-relaterede angreb.

Her er de 10 brands, der bliver brugt mest i phishing-mails:

1. DHL (23 procent)
2. Microsoft (20 procent)
3. WhatsApp (11 procent)
4. Google (10 procent)
5. Linkedin (8 procent)
6. Amazon (4 procent)
7. FedEx (3 procent)
8. Roblox (3 procent)
9. PayPal (2 procent)
10. Apple (2 procent)

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub