Microsoft helt i top på ærgerlig liste: Her er de 10 virksomheder, hvis navne oftest anvendes til phishing-forsøg

Det er især Microsoft, DHL og Google, hvis brands oftest må lægge navn til phishingmails - og altså dermed de afsender-virksomheder, som du skal være mest påpasselig over for.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Microsoft, Google og Whatsapp er havnet på kedelige liste over de virksomheder, hvis brands oftest bliver forsøgt kopieret, når kriminelle sender phishing-mails.

Det er dog DHL, hvis brand oftest bliver brugt, når der bliver sendt snydemails. Det er første gang, DHL er i toppen på den liste.

Det viser en opgørelse over de 10 virksomheder, hvis navne oftet anvendes til phishing-forsøg fra Check Point Research, skiver Zdnet.

Ifølge Check Points tal blev DHL's logo og firmanavn anvendt i hele 23 procent af alle phishing-angreb i løbet af de sidste tre måneder i 2021.

På en klar andenplads har de kriminelle kastet deres kærlighed over Microsoft, der blev brugt i 20 procent af snyde-mails i de tre måneder.

Herefter følger WhatsApp med 11 procent, mens Google indgår i 10 procent.

Som årvågen mailbruger bør man ifølge en forsker fra Check Point dog generelt huske, at cyberkriminelle er opportunister og ofte vil drage fordel af trends og forbrugertendenser, når de ved at efterligne populære mærker, forsøger at snyde deres ofre.

Det er sandsynligvis også forklaringen bag, at DHL er blevet udnyttet så meget - formentlig i et forsøg på at udnytte det skyhøje antal nye og potentielt sårbare online shoppere i løbet af årets travleste online shopping-periode hen over julen.

Check Point fandt også, at sociale medieplatforme også blev forfalsket, hvor websteder som LinkedIn flyttede sig fra 8. til 5. plads sammenlignet med tredje kvartal og nu tegner sig for 8 procent af alle phishing-relaterede angreb.

Her er de 10 brands, der bliver brugt mest i phishing-mails:

1. DHL (23 procent)
2. Microsoft (20 procent)
3. WhatsApp (11 procent)
4. Google (10 procent)
5. Linkedin (8 procent)
6. Amazon (4 procent)
7. FedEx (3 procent)
8. Roblox (3 procent)
9. PayPal (2 procent)
10. Apple (2 procent)

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S