Næsten alle myndigheder koblet på: Skattevæsenets it-system PSRM har skrabet 3,7 milliarder kroner ind i statskassen i 2021 efter turbo-vækst

Skattevæsenets inddrivelses-system, PSRM, blev anvendt til at skrabe 3,7 milliarder kroner ind i den danske statskasse i 2021 - mere end en fordobling i forhold til 2020.

Artikel top billede

(Foto: Gældsstyrelsen/PR)

3,73 milliarder kroner ned i statskassen.

Så meget formåede Gældsstyrelsens it-system PSRM at skrabe ind fra danske skyldnere i løbet af 2021.

Det svarer til en fordobling i forhold til 2020, hvor PSRM trak 1,86 milliarder kroner ind i fra danskere, der skylder penge til det offentlige.

Det viser en opgørelse, som Gældsstyrelsen har udarbejdet til Folketingets Skatteudvalg om PSRM, som Netcompany har udviklet.

“I 2020 tog inddrivelsen i PSRM for alvor fart med et provenu på knap 1,9 milliarder kroner. I 2021 fordoblede Gældsstyrelsen det resultat med et provenu i PSRM på cirka 3,7 milliarder kroner,” meddeler styrelsen.

PSRM står for Public Sector Revenue Management.

Det offentlige har løbende taget systemet i brug siden 2017.

Det har ikke været uden bump og udfordringer på vejen.

Især har tilkoblingen af de mange offentlige myndigheder, som danskerne kan skylde penge, givet problemer.

Men nu er udrulningen næsten ved vejs ende.

“Ved udgangen af 2021 var cirka 520 kreditorer helt eller delvist tilkoblet det nye system ud af cirka 580, som på nuværende tidspunkt forventes tilsluttet systemet.” lyder det fra styrelsen.

Under udrulningen af PSRM inddrives af gælden til det offentlige stadig gennem det midlertidige system, DMI (DebitorMotorInddrivelse)

“Gældsstyrelsen arbejder løbende på at overføre eksisterende gældsposter fra DMI til PSRM, så gælden kan inddrives med de mest effektive værktøjer. I alt er cirka 31 milliarder kroners gæld til det offentlige nu til inddrivelse i PSRM,” meddeler Gældsstyrelsen.

Gældsstyrelsen meddeler, at provenuet for 2021 især kommer fra tilbageholdelse af gældsplagede danskeres løn.

På den måde har det offentlige fået trukket 1,3 milliarder kroner hjem til statskassen.

“Lønindeholdelse er et særdeles effektivt værktøj, fordi det betyder, at skyldnerne først får deres løn udbetalt, når en procentdel er anvendt til at afdrage på gælden til det offentlige,” meddeler styrelsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect